Преговорите на правителството с Българския лекарски съюз са вече само формалност, щом правителството с постановление ще определя цените на клиничните пътеки, а касата еднолично ще разпределя средствата.
От това се оплака председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов днес - ден преди утрешния протест на пл. "Народно събрание" от 13 ч.
"Това е краят на здравноосигурителната система в България и затова предлагам да бъде закрита здравната каса и да се върнем към чисто бюджетното финансиране, което съществува и в други държави", коментира Цветан Райчинов.
Медицинската общност не протестира заради недостига на средства,
а заради липсата на прозрачност в разпределянето на средства от НЗОК, заяви още той. Облагодетелствани били определени региони и определени болници, които са получили финансиране над 100% спрямо 2009 г.
"Изтичат средства: оказва се, че те изтичат през касата, не през обикновените лекари", коментира Райчинов. Лекарите ще настояват
средствата от НЗОК да бъдат изразходвани само за здравноосигурени пациенти:
по данни на БЛС, неосигурените лица в страната са над 1 млн. души. Според Цветан Райчинов, здравната каса трябва да се ликвидира, защото явно е инструмент, който не работи. Той предлага вместо нея да се назначат
15 души в Министерство на финансите, които да разпределят средствата за здравеопазване.
Райчинов припомни, че според закона за здравно осигуряване цените се определят с постановление на министерския съвет. "20 хил. изпълнители в доболничната помощ плюс 400 болници и министър Дянков ще разпредели на всеки някакви средства.
Да не говорим, че цени на дейности и услуги, определяни от правителството, съществуват все още само в Северна Корея и Куба. В демократична страна такова нещо не може да се случи", коментира още той.
"Предполагам, че в скоро време Дянков ще определя и цените на марулята, олиото, ориза и т. н.". Председателят на БЛС определи това като признак на декоративна псевдодемокрация.
"Повечето неща за касата научаваме от медиите. Включително и покани за преговори получаваме чрез медиите", отбеляза той.
3,9% от БВП ще бъдат дадени за здравеопазване – няма страна в Европа в момента с такъв процент от БВП да прави здравеопазване, посочи Райчинов.
"В този смисъл няма по-добро здравеопазване в света от българското – с толкова пари да се осигурява здравеопазване и при това в сравнително добро качество просто няма", заяви Райчинов.
Според него няма страна в Европа, която да отделя за здравеопазване по-малко от 6% от БВП с изключение на България.
Ощетени, според БЛС, са лечебни заведения и лекари в Русе, Търговище, Разград
и още няколко болници в страната.
Сега всъщност разбирам, че исканията на БЛС, по които досега работим, не са актуални, както и че се говори, че бюджетът за здравеопазване за догодина е малък, заяви пред БНР министърът на здравеопазването Стефан Константинов.
"Имахме среща само преди няколко дни с лекарския съюз и със синдикатите и там се каза, че ако наистина парите са толкова - 3,005 млрд. лв. и се изпълнят останалите искания, всичко ще бъде окей.
Но аз да ви кажа: изобщо не е истина, че парите са по-малко от тази година", каза д-р Константинов.
Според него средствата са с 400 млн. лв. повече от 2010 г. и ще се плащат за 12 месеца, а не за 13.
"Никой не слага парите за ведомствените болници, които са някъде около 90 млн., към тази сметка. И на всичко отгоре ще дойдат и 140 млн. от Европа. Ако това са малко пари, здраве му кажи", коментирпа министърът.
Имаме пълно разбиране с народните представители от ГЕРБ да променим състава на
Надзорния съвет на НЗОК - да станат четирима души представители на държавата и петима да бъдат на работодатели, осигурени и пациенти,
съобщи министърът. "Утре място за протести по никакъв начин няма повече, отколкото преди месец или два, даже аз мисля, че напрежението намалява", твърди той. По думите му е постигнато и съгласие НРД да не се сключва за 5 години, а за една.
Според него няма проблем, когато се знае бюджетът на държавата, НЗОК да прави методиката за определяне на цените и обемите на медицинските дейности, но всичко да се договаря с БЛС и е въпрос на време да се случи.
Заради лекарския протест се въвеждат промени в организацията на движението
в центъра на София. От 10 ч. до приключването на митинга се забраняват престоят и паркирането на превозни средства на паркингите на пл. "Св. Ал. Невски", а от 10 до 16 ч. и на пл. "Народно събрание" между ул. "Цар Шишман" и бул. "Цар Освободител".
От 13 до 16 ч. се забранява влизането на превозни средства в двете посоки по бул. "Цар Освободител" между ул. "Г. С. Раковски" и бул. "Васил Левски", по ул. "Цар Шишман" между ул. "Аксаков" и пл. "Народно събрание" и по ул. "15-и ноември" между ул. "Оборище" и бул. "Цар Освободител".
Митингът, организиран от Българския лекарски съюз, ще се състои от 13 до 16 ч. на пл. "Народно събрание" извън зоната за сигурност. Закриват се паркингите "синя зона" и "служебен абонамент" за горепосочените време и място.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!