П остановлението на Министерския съвет, с което се въвеждат ограничения в парите за болниците, е в състояние да фалира общинските лечебни заведения за два месеца. Това са мнения на експерти, цитирани днес от лекари и пациенти, които се обединиха срещу орязването на болниците. Те призоваха лечебните заведения да не спазват постановлението, за да продължават да съществуват, предаде DarikNews.bg.
Центърът за защита на правата в здравеопазването, заедно с национално представителните пациентски организации, се обединиха срещу приетото решение с постановление на Министерски съвет, което позволява на Здравната каса да не заплаща на болниците всичко, което е изразходвано в повече от предварително планираното.
Според д-р Стойчо Кацаров, който е председател на центъра, постановлението е и незаконно, тъй като било в противоречие с някои закони, както и с конституцията.
Освен това било прието ден преди великденските и обнародвано ден преди гергьовденските празници, така че по възможност да остане незабелязано.
Основният проблем обаче е това, което би последвало от подобно решение, а именно - дългове, фалити и закриване на част от болниците, като най-чувствителни тук са общинските лечебни заведения.
Пламен Теошанов, който представлява Българската асоциация за закрила на пациентите, уточни, че самият директор на касата д-р Румяна Тодорова е признала, че има разминаване между Закона за публичните финанси и Закона за здравното осигуряване.
Асен Георгиев от федерация „Български пациентски форум" призова директорите на болници да не се ръководят от подобни правила и да не ги спазват, за да оцелеят.
Лекарите и пациентите са на мнение, че министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева трябва да внесе предложение за отмяна на постановлението.
В противен случай на тях не им остава нищо друго, освен да се обединят сами да приемат правила за прием на пациенти и да изготвят нов национален рамков договор.
По-рано днес здравният министър Таня Андреева заяви, че предстои да бъде променен моделът на финансиране на болниците. По думите й проектът ще бъде реализиран с помощта на Световната банка.
Според Андреева промените се налагат, тъй като клиничните пътеки дават изкривен подход към лечението на пациента. Тя уточни, че бъдещият механизъм ще отчита освен основното заболяване, с което е приет пациентът и усложненията, както и евентуални придружаващи болести.
Заставам твърдо зад колегите си лекари в протестите им, тъй като те наистина търпят все по-голяма преса от страна на НЗОК, каза Андреева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!