Н ародното събрание одобри на второ четене промените в Закона за защита на потребителите, които ще позволят на Комисията за защита на потребителите да подобри координацията и сътрудничеството при разследването на трансгранични нарушения в онлайн пространството.
Нова измама – печелите 700 000 долара
КЗП ще може да разпорежда блокиране на сайтове
като крайна мярка, да иска от доставчиците на хостинг услуги премахване на съдържание от сайтове или ограничаване на достъпа до онлайн магазини, ако търговците масово нарушават правата на потребителите и сами не премахнат от сайта некоректните си търговски практики.
Имаме ли право да върнем стока, купена от продавач извън ЕС
Асоциацията за защита на потребителите настоява
за пореден път Комисията по правни въпроси към Народното събрание да създаде правила за мониторинг и контрол над фирмите за събиране на вземания чрез специален закон реггулиращ дейността им.
Дигиталните портфейли ще махнат реденето на опашки
"Междувременно обаче предлагаме като временно решение да бъдат още повече разширени правомощията на КЗП, като и бъде вменено да следи дейността колекторските компании. Те често използват нелоялни практики, включващи манипулации, заплахи и подвеждане на длъжниците, които също са потребители", казват от КЗП.
Продават ни употребявани дрехи и бельо като нови
"В момента фирмите за събиране на дългове са учредени, регистрирани и функционират според Търговския закон на Република България. Практиката показва, че обкновено при регистрация те се определят като финансови посредници. Срещу такса тези фирми имат достъп до Централния кредитен регистър на България и съответно възможността да определят кредитния статут на дадено лице. Те боравят с огромен масив лични данни, което е допълнителна причина контролът над тях да бъде завишен", уточняват оттам.
"През последните 5 години наблюдаваме драстично увеличение на обхвата на дейността на тези компании, като към момента събирането на битови сметки представлява малък процент от портфейла им със вземания. От 2017 г. има устойчива тенденция все повече банки да им продават големи пакети просрочени кредити. За последните две години колекторските фирми поставиха рекорд като изкупиха над 3 млрд. лв. лоши кредити! Важно е също така да се отбележи, че е възходящ трендът на продаване на необслужвани ипотечни кредити и фирмени вземания. Само за сравнение през 2015 г. обемът на изкупените дългове възлиза на 500 млн. лв., като те основно бяха на физически лица с потребителски кредити към банки и дружества за бързи кредити, клиенти на телеком оператори и компании за комунални услуги", казват още от Комисията.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!