О т Комисията за защита на конкуренцията обявиха в парламента, че имат данни за редица нарушения от страна на „Лукойл Нефтохим” и дъмпинг на цените.
„Дали КЗК може да се намеси при дъмпинг на цените? Имаме такава информация и през месец май беше образувано едно такова производство. Какъв е новият елемент в поведението на големия играч на пазарите? Не дава в срок оферта на цена за заявени количества и съответно търговецът не може да оферира и надолу на своите клиенти цена, което го затруднява. И той е принуден на свои редовни клиенти единствено да осигури количества. И оттам се получава един такъв дъмпинг,” коментира пред ресорната парламентарна подкомисия Надя Минчева директор на дирекция „Право и политика на конкуренцията” при КЗК.
Опозиция и управляващи в спор за цените на горивата
Минчева напомни, че КЗК е дала препоръки по темата с горивата още от 2019 г. Сред тях е да бъдат изградени държавни данъчни складове, складовете, които се ползват от държавния резерв, също могат да бъдат използвани за тези цели - подпомагане на търговията и за складиране на горива.
„Предложението за електронна платформа, която в реално време да информира за свободните вместимости, е адекватен и модерен подход, който може да бъде използван”, допълни Минчева.
„В Комисията за защита на конкуренцията няма налична информация за това българската държава да участва в производството или продажбата на горива на българския или световния пазар”, поясни Минчева.
„Единият лев разлика, който остава между производствената и продажната цена на петрола, остава при търговеца на гориво, който в случая е швейцарска компания”, заяви от своя страна Искрен Митев от „Продължаваме Промяната”, председател на постоянно действащата Подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите.
ДБ иска временна комисия за дейността на "Лукойл"
Митев обобщи, че с днешното заседание на комисията е било показано на българските граждани, че институциите „правят всичко, което е спрямо правото, както и че в момента на пазара на горива няма монополи и няма картелни споразумения”.
Освен това Митев посочи, че при направен от него анализ на цените на горивата в 50 държави средното повишаване е 42 процента. В България е 37 процента.
„Това е феномен, който се наблюдава в целия свят”, подчерта Митев.
Поводът за заседанието бяха твърденията на депутата от ГЕРБ Делян Добрев, че бензинът, който се продава в България, е с един лев надценка за литър, като, по думите му, „някой прибира по 10 милиона на ден от по-скъпите горива”.
Днес Добрев попита кой и кога е разрешил на „Лукойл Нефтохим” да работи на ишлеме? Според него това означава, че „една компания седи на входа и на изхода”.
„Лукойл” взема такса, че ще преработи нефта на една компания, регистрирана в Швейцария”, каза Добрев и допълни, че това е станало през последната година.
Той попита какво печели България от това, че вицепремиерът Асен Василев е договорил изключение в полза на „Лукойл” от санкциите срещу Русия и какво печелят гражданите от това, че компанията продължава да работи с евтин руски петрол сорт „Уралс”.
Добрев подчерта, че не агитира за непазарни механизми като таван на цените.
„Но, ако ще плащаме скъпо, поне да караме с качествено гориво”, смята бившият енергиен министър.
„Ако имаш компания, която продава горива и си намерил по-евтина суровина или готов бензин, и всички го продават по 4 лв,. но не, ти ще го продаваш по 3,20, така ли? Защото ти е евтина суровината? Ами щом пазарът казва 4, ще го продаваш по 4 и ще печелиш!”, каза пък депутатът Румен Гечев от „БСП за България”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!