Х иляди българи живеят с надежда за работа в чужбина. Водени от желанието си за по-добър живот, те се превръщат в лесна плячка за измамниците.
„Българите всъщност са най-често срещаната жертва на трудова експлоатация”, коментира в „Здравей, България” по NOVA Миролюба Бенатова, позовавайки се на статистика на фондация „Анимус”.
По следите на безработните богаташи
Джебчиите от Игнатиево сега са кандидати за местната власт
Бъчварова: Не изключвам политически чадър в Игнатиево
Журналистката разказва за излъганите очаквания и как от работник можеш да се превърнеш в просяк извън страната си.
Просията е доходен бизнес в Западна Европа. Въпреки че поотделно просяците не изкарват големи суми пари, те са много и печалбите за техните „работодатели” са значителни.
В България шефовете на престъпните схеми имат къщи и коли за милиони, като раздават незаконно заеми, принуждавайки още бедни хора от селата и малките градове да станат просяци в чужбина, за да се издължат.
Жертвите са подлъгвани да заминат за Швеция с обещанието, че ще берат боровинки. Вместо това се озовават с чаша за просия на улицата. В момента, в който се озоват в схемата, хората стават длъжници, като трябва да върнат парите за пътя и престоя. Настаняват ги в импровизирани палатки в гората.
Организаторите на престъпната схема са от Криводол. Фамилия кардараши, известни с това, че някога са превели изолации, а сега работят неясно какво в чужбина.
Потърпевши разказват, че освен, че се занимават с лихварство и износ на просяци за Швеция, организаторите раздават пари и по време на избори.
На въпрос как са се сдобили с луксозните си къщи, един от тях по прякор Таранката отговаря, че имотът е наследствен и добавя: „Всеки има къща”.
Той твърди, че работи в Германия, „каквото намерим”. След това заплашва Миролюба Бенатова, че ще ѝ счупи камерата с думите: „Изчезвайте, че ще го ударим у земята. Казвам Ви, много добре Ви познавам”.
След това напада репортера на NOVA с викове: „Дай ми тая камера”.
Друг от замесените в престъпната схема пък развива политическа дейност сред българските емигранти в Англия.
От община Криводол признават, че собствениците на луксозните къщи са много богати, но твърдят, че не знаят откъде идват приходите.
Архитектът на общината признава, че кметът не може да се справи с незаконното строителство, защото разчита на гласовете на хората, изградили луксозните палати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!