П риоритетите на Бюджет 2019 са социалната политика, образованието, отбраната и политиката по доходите. Това посочва от финансовото министерство. Днес проектобюджетът бе публикуван на сайта на министерството.
В сферата на социалната политика са предвидени двоъно повече средства спрямо 2018 г. за целеви помощи за отопление с цел социална закрила и равни възможности. Предвижда се също 150,0 млн. лв. допълнително за всяка година в периода 1919 - 2021 за гарантиране на финансовата рамка на проекта на Закон за хората с увреждания и проекта на Закон за личната помощ при тяхното приемане. 7,0 млн. лв. са заделени за въвеждането на нов вид месечна помощ за деца без право на наследствена пенсия от починал родител, съгласно промените в Закона за семейни помощи за деца, като размерът на помощта за 2019 г. ще бъде 115 лева.
Политиките за достъпно и качествено образование се осъществяват чрез цялостен интегриран подход, базиран на обвързаните и съгласувани действия на институциите на национално и местно равнище. Средствата от държавния бюджет основно са насочени към четирите стълба за финансиране на системата, съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, както и към финансиране обучението на студенти и докторанти, определено въз основа на комплексната оценка на качеството на обучение.
Политиката в областта на отбраната предвижда да бъде спазено изискването за достигане на разходите за отбрана до определения процент от БВП, в съответствие с Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2 на сто от БВП на Република България до 2024 г., като в бюджетната рамка за 2019 г. общо разходите за отбрана възлизат на 1 839,3 млн. лв., което представлява 1,58 % от БВП. Осигурени са средства за поддържане и развитие на националните отбранителни способности и способностите, свързани с колективната отбрана, в т.ч. средства за изпълнение на одобрените от Народното събрание инвестиционни проекти.
В политиката по доходите, освен вече предвиденото в СБП от пролетта на тази година увеличаване на размера на минималната работна заплата през следващите години (от 510 лв. на 560 лв. от 1 януари 2019 г., на 610 лв. от 1 януари 2020 г. и на 650 лв. от 1 януари 2021 г.), в настоящата прогноза е заложена мярка за увеличение с 10 % на средствата за заплати и осигурителни вноски в бюджетния сектор от 2019 г., с което ще се осигури възможност за увеличаване на индивидуалните основни месечни заплати на заетите, въз основа на заеманата длъжност и оценките за постигнатите резултати. За 2019 г. увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал средно е с 20 % с цел достигане през 2021 г. на удвояване спрямо 2017 г. на средствата за възнаграждения на педагогическите специалисти.
Приоритет за страната остава и успешното усвояване на средствата от европейските фондове и програми на ЕС, чрез които да се постигне устойчив икономически растеж, по-висока заетост, социално включване и териториално сближаване и изграждане на конкурентоспособна и иновативна икономика.
С около 490 млн. лева повече за здравеопазване са предвидени за следващата година. Бюджетът за 2019 г. влиза за обсъждане в Здравната каса. В него се предвиждат и структурни промени. Най-важните сред тях са, че Фондът за лечение на деца и Комисията за лечение в чужбина преминават към НЗОК. Целта на тази мярка е парите да се харчат по-ефективно.
Ключови цели продължават да бъдат запазването на фискалната устойчивост и провеждането на последователна, прозрачна и предвидима фискална политика, която да допринася за подобряване на бизнес средата, насърчаване на инвестициите и стимулиране развитието на трудовия пазар за постигане на икономически растеж и заетост, придържайки се към общите правила на ЕС, отбелязват от финансовото министерство.
Заложеният дефицит за 2019 г. е 0,5 % от БВП. Приходите са 43 857,0 млн. лв. за 2019 г., очаква се да достигнат 47 582,3 млн. лв. през 2021 г. В средносрочен план се предвижда запазване на ниските данъчни ставки на корпоративните данъци и тези на данъците върху доходите на физическите лица, което допринася за повишаване на икономическия растеж и има положително влияние върху търсенето и предлагането на труд.
Разходите, изразени като процент от БВП, за периода 2019-2021 г. бележат спад от 38,2% до 35,8%. В номинален размер разходите се увеличават, като от 44 457,0 млн. лв. за 2019 г. се очаква да достигнат 47 582,3 млн. лв. през 2021 г.
Бизнесът и вицепреемиерът Валери Симеонов след среща днес се обявиха против повишаването на минималния осигурителен праг от 2600 на 3000 лв.
„Това е много сериозно нарушение на предизборната програма, под която сме се подписали, а именно да не се променят данъците в четиригодишния период на управлението ни. Една такава промяна на минималния осигурителен праг ще доведе до удар върху печелившия бизнес и може да предизвика пререгистрация на бизнеса в други държави, откъдето следва изтичане на работна ръка, което не е в полза на страната ни“, заяви Симеонов. Той и работодателите подкрепиха идеята за преустановяване на практиката бизнесът да плаща първите три дни от болничните на служителите.
Вдигат максималния осигурителен доход от догодина
Владислав Горанов съобщи кой ще получи 10% върху заплатата
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!