К лането в Сан Бернардино, Калифорния изплаши САЩ, по същия начин, както атентатите в Париж, предизвикаха страх във Франция. И двата случая показват, че „Даеш“ не е локален феномен в Близкия изток, а глобална заплаха с поддръжници в цял свят.
Службите за сигурност отчитат, че симпатизанти на джихадистите могат да натрупат цели арсенали от оръжия и да удрят уязвими цели навсякъде, като стандартните мерки за проверка, например за това дали са пътували до Сирия, не успяват да ги засекат.
Истината е, че „Ислямска държава“ настъпва през социалните мрежи. Проучване на института „Брукингс“ използва Twitter, за да хвърли малко повече светлина върху този процес, сравнявайки туитовете на поддръжниците на „Даеш“ от различни държави.
Оказва че, че най-голяма подкрепа терористичната групировка получава в Саудитска Арабия, Сирия и Ирак. Четвърти в тази своеобразна класация са САЩ.
Данните обаче се разминават с тези за чужденците, отиващи да се бият за „Даеш“ в Сирия и Ирак. И тук на първо място е Саудитска Арабия. Но ако броят на заминаващите на джихад се претегли спрямо населението на страната, първа излиза Йордания със средно 315 бойци на един милион души.
Белгия има най-голям брой бойци на глава от населението сред държавите в Европа. А около 1700 джихадисти са отишли в Сирия от Русия, повечето от тях са от Чечения и Дагестан, според руската Федерална служба за сигурност.
България също присъства в тази негативна класация, макар и да е последна в нея. Данните сочат, че неколцина български граждани също се бият на страната на „Даеш“ в Сирия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!