Ц ените на жилищата в България продължават да растат. Това сочат най-новите данни на Националния статистически институт (НСИ).
Цените на имотите в страната са се увеличили 1.2% през четвъртото тримесечие на 2023 г. спрямо предходния период, съобщават от НСИ.
Най-голямо е поскъпването в Стара Загора (+8.2%).
В Бургас увеличението е с 6.3%, а в морската столица Варна жилищата са поскъпнали с 1.7%.
Спад на цените на жилищата е регистриран в Пловдив. В града под тепетата цените на имотите са спаднали с 0,5%.
Намаление, макар и минимално, има и на цените на жилищата в София-с 0,1%, сочат данните на НСИ.
В същото време в София цените на жилищата стигат 7 000 евро на кв. м.
Луксозните жилища са поскъпнали най-много в столичните квартали Лозенец – с 24% за година и Изток – 22%, показва анализ на Unique Estates, цитиран от pariteni.bg. Така квадратният метър в тези два квартала вече е съответно 3543 евро и 3030 евро.
Районът, в който цените на имотите са едни едни от най-високите в столицата, е този на Докторски паметник, където квадратният метър гони 4700 евро.
Най-евтино жилище от средния и висок клас може да се купи в Кръстова вада – 2130 евро и Манастирски ливади – 2150 евро за кв. м.
Най-високите цени през 2023 г. бяха постигнати в района на храм-паметник „Александър Невски“, като локацията е определяща, независимо от състоянието на имота. В тази част на града завършен и луксозно обзаведен апартамент може да достигне и продажна цена от над 7000 евро/кв.м. Именно в този район са сключени най-скъпите сделки през 2023 г.
Най-скъпо продадената самостоятелна къща се намира в централната градска част, в района на паметника на Васил Левски. В същия район се намира и най-скъпо продадената самостоятелна офис сграда, с площ от 1700 кв. м. И двата имота, след реновиране в рамките на три години, се реализират отново, изпълнявайки инвестиционната си цел при първоначалната покупка.
През четвъртото тримесечие на 2023 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 10.1% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2022 година, сочат още данните на НСИ.
Наблюдението се провежда в 27 областни градове на страната, където има развит пазар на жилища, уточняват от НСИ.
В тези градове се намират 54 % от жилищата и живее 50 % от населението на страната. Освен това 64 % от жилищата са с 2 и 3 стаи.
Пазарни цени на жилищата са реалните продажни цени на жилища (апартаменти), без такси, комисионни, адвокатски хонорари и разноски по прехвърлянето на собствеността.
А какво се случва с цените на жилищата в Европа.
Туризмът в Хърватия, Черна гора, Гърция и Албания води чужди купувачи, поскъпването там е по-голямо от това в България,
Цените на на имотите в България растат и през последните 2-3 години страната ни редовно е в топ 10 по поскъпване в Европа. Но се оказва, че това не е само български патент, а на Балканите е настанала лудост с цените на жилищата.
Има поне четири държави около нас, в които са поскъпнали много повече. Ако добавим към тях и Истанбул, излиза, че съседите ни би трябвало да ни завиждат за относително спокойния пазар.
В турския мегаполис апартаментите струват 12 пъти по-скъпо, отколкото преди 9 години. Ръстът на цените само за 2023 година е 76 на сто. А в България смятаме, че 9,2 % поскъпване за година е голямо, пише 24 часа.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!