М ашинното гласуване е преустановено в 20 секции. Това заяви на брифинг зам.-председателят и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева.
Тя отбеляза, че за четири от устройствата е взето решение за преустановяването на работата още в събота.
В девет секции в София машините не работят, съобщи за БТА Полина Витанова, председател на Общинската избирателна комисия.
Витанова каза, че има констативни протоколи от девет секции, чака се ЦИК да отговори как ще се процедира.
Тя посочи, че в ОИК са получили от ЦИК указание при случаи на проблеми с машините. В него се посочва, че в случай че след гласуване на избирател машината отпечата празна бюлетина, или такава, на която не може да се установи вота на избирателя, или не е отпечатана бюлетина, се съставя констативен протокол, който заедно с дефектната бюлетина се прилага към протокола на СИК. Избирателят се допуска повторно да гласува по избран от него начин, пише в указанието на ЦИК.
В случай че в избирателната кутия за машинно гласуване се намери бюлетина от машинно гласуване, която е празна или в която не може да се установи вотът на избирателя, се съставя констативен протокол, който заедно с дефектната бюлетина се прилага към протокола от СИК.
По-рано днес Витанова съобщи, че има проблеми с някои от машините в районите "Овча купел", "Триадица" и "Младост". Не излизат бюлетини или машината ги мачка, обясни тя.
Две от машините са в Благоевград, тъй като са нарушени правилата за транспортиране и охрана. Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че техните места са били разменени – за училище и детска градина, а техник от „Сиела Норма“ е превозил машините с личен автомобил.
За две машини във Варна и Добрич е взето решение да не се гласува с тях от Общинските избирателни комисии (ОИК), тъй като не са стартирали, добави тя. Матева заяви, че за останалите 16 машини са получени различни сигнали като проблем с флашпаметите, незареждащ софтуер, проблем със смарткартата.
Има вероятност да преустановят машинното гласуване в София
Матева призова членовете на секционните избирателни комисии да поставят по един печат върху бюлетините от машинно гласуване, както и да поставят два върху хартиените бюлетини.
Тя посочи, че са получени сигнали, че се отпечатват бели бюлетини и по-късо са отрязани от принтера на машината. Матева заяви, че ЦИК е изпратил указания на ОИК, ако не се установява вотът на избирателя върху отпечатаните бюлетини, да му бъде предоставена възможност да гласува втори път по избран от него начин.
До момента в ЦИК са подадени седем жалби и пет сигнала, посочи Матева. Тя отбеляза, че няколко от сигналите са свързани с предварително обявяване на данни и резултати за изхода на вота.
На въпрос за коментара на премиера Николай Денков относно проблемите с машините за гласуване, Матева заяви, че не знае каква е причината да не е успял да гласува от първия път. "Това, което ми казаха колеги, които са гледали излъчване от гласуването, машината е блокирала от избирателя преди него", посочи Матева.
Тя отбеляза, че най-вероятно е била издърпана машинната бюлетина и затова е блокирала машината. Матева посочи, че проблемът е бил отстранен от членове на СИК и не е викан техник на „Сиела Норма“, а „премиерът е гласувал“.
"Не смятам, че в деня преди изборите и в предишния ден беше редно да се правят коментари от изпълнителя, на когото беше възложено машинното гласуване, въз основа на подадена от него оферта, с ясното съзнание, че са такива изискванията към машинното гласуване и той може да се справи", заяви Матева на въпрос относно позицията на „Сиела Норма“.
"Изводите на всички лаборатории са, че двете хартии са идентични и отговарят на изискванията на производителя", заяви Матева. Тя посочи, че ЦИК е направила изследване на хартията от печатницата на БНБ и на хартията, предоставена на предходни избори от „Сиела Норма“, като са изпратени изследвания, без да знаят лабораториите кой образец от коя хартия е. "Изследванията са направени в Института по целулоза и хартия и в лабораторията на Химико-технологичен металургичен университет", добави тя.
"По отношение на размера на шпулата, с измененията на Изборния кодекс в края на 2022 г., беше възложено на печатницата на БНБ да доставя хартията за гласуване с машини", заяви Матева.
По думите ѝ още през януари ЦИК е изпратила информация на печатницата на БНБ за изисквания на „Смартматик“ за вида хартия и размера на шпулата.
Тя отбеляза, че в отговор е заявено, че в печатницата на БНБ, както и в България, не се намира машина, която да разролва на шпула от 12,75 мм (половин инч). Тоест печатницата на БНБ, която е определена за изпълнител на доставката на хартията за машинно гласуване в Изборния кодекс, не може да достави хартия, разролена на шпула от половин инч, и ЦИК не може да определи друг изпълнител. Матева заяви, че е поръчана разролваща машина, която да се изработи. Още юни месец получихме информация, че за местните избори такава машина няма да има възможност да бъде произведена и доставена, за да бъдат направени разролванията на такава шпула.
Матева заяви, че ЦИК и печатницата на БНБ са направили тестове как работят машините с хартия, навита на шпула от един инч. Такава хартия е предоставена и на трите институции за удостоверяване на съответствието – на Министерството на електронното управление, на институтите по стандартизация и метрология. Резултатите от тестовете и на печатница на БНБ, както и резултатите в докладите на трите институции са, че хартията и с шпула от един инч отговаря на изискванията.
Втори тур на местните избори: 19 областни града избират кметове
Как да гласуваме с машина (ВИДЕО)
Изборният ден в София започна, няма подадени сигнали за престъпления
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!