Д ържавното предприятие Български спортен тотализатор е в отлично финансово състояние и с добра ликвидност.
Това съобщиха от дружеството, като уточниха, че БСТ има ново ръководство, считано от 11.03.2020 г.
Така за 2020 г. предприятието ще реализира печалба, но тя ще бъде ясна след като приключи финансовата година.
Български спортен тотализатор продължава активно да работи в подкрепа на българския спорт.
По-рано днес министърът на младежта и спорта Андрей Кузманов направи отчет за извършените дейности в ММС по време на неговото управление и обясни, защо до 2019 г. БСТ е бил на загуба.
Кузманов каза, че е разпоредил вътрешен одит на държавното предприятие, чийто принципал е Министерството на младежта и спорта.
„Има много завишени разходи, предимно разходи за външни услуги. Има много изплащане на допълнителни възнаграждения на персонала, а реално тотото е работило на загуба. До 2019 г. тя е в размер на 27 468 000 лв.”, отчете министърът.
Той посочи, че е нараснала сумата по джакпоти, които се изплащат разсрочено за период от 14 години, след изменения в нормативната уредба от 2014 г. Тя е достигнала над 39 млн. лв.
Финансовите резултати за 2020 г. на Български спортен тотализатор ще бъдат публикувани през септември, уточни Кузманов.
Той допълни, че след негово разпореждане БСТ е прекратил всякакви отношения по договора с фирма „Декарт“, която е свързана със санкциите по закона „Магнитски“.
Тотализаторът - странни сделки и загуби за милиони
„На 07.10.2011 г. БСТ обявява открита процедура по ЗОП с предмет: „Разработване и внедряване на информационна и комуникационна система за приемане на залози в реално време за хазартни игри, организирани от БСТ“. Тя включва цялостно хардуерно и софтуерно оборудване за два центъра за данни и 1700 броя терминални устройства. За изпълнител е избран консорциум „Галоа“, с който на 30.12.2011 г. е сключен договор в размер на 14 849 000 лв. без ДДС. В този консорциум участват фирма „Декарт“ и „Ай Си Ес“. На 27.06.2013 г. БСТ открива процедура по договаряне, без обявление, за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Доставка на допълнително количество терминални устройства“. Тя е възложена на консорциум „Галоа“ с договор за сума в размер на 3 297 500 лв. без ДДС. На 02.04.2015 г. се открива друга процедура с предмет „Надграждане на приложен софтуер на съществуваща централна компютърна система и допълнителна доставка на терминални устройства“. Поръчката пак е получена от същия консорциум, а договорът е за 860 000 лв. без ДДС. На 27.11.2017 г. БСТ обявява открита процедура по реда на ЗОП с предмет „Надграждане на съществуващата централна компютърна система за приемане и обработка на залози“. За изпълнител е избран фирма „Декарт“ ООД, с която е сключен договор на 01.08.2018 г. за 2 100 000 лв. без ДДС. Прави впечатление, че всички големи поръчки се печелят от фирма „Декарт“, свързана с Васил Божков, или от консорциум „Галоа“, в който участва фирма „Декарт“, обясни спортният министър.
„Държа да заявя, че тотото няма да спира да работи, а печалбите ще се изплащат. Трябва да имаме доверие в Български спортен тотализатор, защото той е много важен финансов източник за българския спорт. Работата му би била още по-ефективна, ако се спрат течовете в него. Там работят много класни специалисти и аз вярвам, че те ще могат да се справят с тази ситуация“, категоричен беше министърът на младежта и спорта.
НАП поема контрола над хазарта
Кузманов обяви, че сред проверяваните дружества са още „Национална спортна база“ ЕАД, „Академика 2011“ ЕАД и „Сердика спортни имоти“ ЕАД.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!