З аместник-министърът на здравеопазването Димитър Петров обясни на брифинг в петък, че бившият здравен министър Кирил Ананиев и неговият заместник Жени Начева са провели поръчките за лични предпазни средства, за респиратори и за хидроксихлорохин в нарушение на всякакви нормативни актове.
"Всичко е правено еднолично в рамките на един ден. Единствено с нейно участие и с внасяне от министър Ананиев", допълни той.
Петров каза още, че са се купували респиратори от Китай на двойно и дори тройно по-високи цени.
"Това са конкретни договори по оферти на китайски фирми, сключвани веднага и без да е ясно кой ги е подписал. В тях няма никакви клаузи за неустойки. Всички са много просрочени с месеци. Доставките са дошли месеци, след като стоките са били договорени", допълни той.
"Не може да се сключва международен договор, без да се съгласува с правна и международна дирекция, когато става въпрос за лекарствата. Говорим за елементарно съгласуване. Самият факт че само двама души са знаели какво се прави - говори, че има съмнения защо е правено. Вероятно става въпрос за прокорупционни схеми", коментира още той.
Зам.-министърът обясни още, че е купен хидроксихлорохин в много големи количества, "при положение, че в момента е имало дарения, които не са потърсени от министерството след това".
Той обясни още, че са купени маски, които не са били медицински, но са раздадени на болниците.
"Има сигнали, че бившият заместник-министър на здравеопазването Жени Начева е изпращала мейли до НЗОК с искане да бъдат увеличени бюджетите на определени болници", каза още Димитър Петров. Той посочи, че лично е виждал такива мейли.
От МЗ предоставиха в четвъртък на КПКОНПИ изискани документи, свързани със сигнал за оказан натиск от страна на Жени Начева спрямо бивш управител на "Бул Био-НЦЗПБ". Начева е поискала от него да сключи договор с конкретна адвокатска кантора за съдействие по прекратяване на международен договор на стойност 350 000 евро, въпреки че към този момент дружеството има сключен договор с друго адвокатско дружество, чиято стойност е 40 хил. лв. Петров обясни, че това било кантора, наемана преди време за съдебното дело, свързано с реакторите на АЕЦ "Белене", водено с Русия, което "е било загубено".
"Ако работодателите искат, може да стимулират финансово служителите си да се ваксинират срещу COVID-19", каза още Димитър Петров.
По думите му, в момента конкретно предложение за финансово стимулиране за ваксиниране от страна на държавата няма. Петров подчерта, че преди актуализация на бюджета такова стимулиране не може да се извърши.
"Знам, че в курорта "Албена" са стимулирани служителите с някакви суми и има почти пълен ваксинационен обхват", допълни той. "Работодателите може да стимулират служителите си с каквито искат суми", каза Петров.
"Приоритет на Министерството на здравеопазването е да се направи всичко възможно да се ваксинират възрастните хора и хроничноболните, които са най-рисков контингент. Имунитетът след преболедуване е около шест месеца", добави Петров и напомни, че всички ваксини са налични, създадена е логистика, има открити ваксинационни пунктове и ваксинирането е въпрос на личен избор.
Стойчо Кацаров: Обмислят се парични ваучери за ваксинираните
COVID-19: 16 области без нови случаи
Гърция връща ограничения заради скок на случаите
За колко време „Делта“ вариантът може да придобие застрашаващи размери у нас
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!