К онституционният съд (КС) реши, че е допустимо Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) да продължи да работи, въпреки изтеклия мандат главния инспектор и инспекторите, и въпреки това, че не са избрани нови от Народното събрание. Това съобщиха от съда.
Решението е взето със седем на три гласа, като в момента КС е с непопълнен състав, защото преди разпускането си НС не избра нови членове.
Искането за тълкуване на Конституцията е на Пленума на Върховния административен съд. Докладчик по делото е съдия Филип Димитров.
Конституционно недопустимо е да се преустанови автоматично, за неопределено време, дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет поради изтичане на срока на пълномощията на главния инспектор и на инспекторите и неизбирането от Народното събрание на нов състав на Инспектората, осигуряващ му функциониране в съответствие с конституционните предписания. Дискреционната власт на парламента е лимитирана и обратното подрива демократичния ред под върховенството на правото, което е конституционно установено по волята на суверена като елемент на фундаменталната структура на Основния закон, пише в мотивите на КС.
Съдиите Атанас Семов, Красимир Влахов, Янаки Стоилов, са подписали решението с особено мнение.
Решението на КС е важно и за мандата на Висшия съдебен съвет. Той също изтича на 3 октомври, а до момента няма избрана парламентарна квота.
Преди седмица главният прокурор Иван Гешев изрази надежда да не се стига до конституционна криза, като част от това би била невъзможността ВСС да упражни правомощията си, регламентирани в Конституцията и законите на страната. Гешев също допусна, че решението на КС за ИВСС ще касае и работата на Съвета, като добави, че в някои хипотези Прокурорската колегия може да не разполага с необходимия брой членове и гласове, за да упражни законовите си правомощията, както в случая с избор на директор на НСлС. Главният прокурор изрази надежда, че избор ще има и че ВСС ще може да упражнява правомощията си в пълен обем.
Коментар по темата преди него направи и министърът на правосъдието в служебния кабинет Крум Зарков. Според него въпросът с мандата на ВСС тепърва ще поставя проблеми. Имаме план за всяка ситуация, за да не допуснем по-сериозна криза от тази, която съществува, посочи Зарков и допълни, че няма как съдебната система да работи без ВСС. По думите му, това е много сериозен проблем. Под въпрос е и дали съветът може да функционира при изтекъл мандат, каза правосъдният министър.
В интервю за БТА представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев коментира, че има риск от тотално парализиране на работата на цялата съдебна система, тъй като няма избрани членове от парламентарната квота за новия състав на Съвета, съдиите обжалват избора на свои представители, а Конституционният съд още не се е произнесъл с решение, което може да даде отговори на ситуацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!