Koнституционният съд (КС) обяви за противоконституционни два текста от Закона за медиацията и Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Това става ясно от решение на съда, публикувано на сайта на институцията.
Те касаят въвеждането на задължителна медиация по някои граждански и търговски дела.
Двойно повече са споровете у нас, които вече се решават чрез медиация
Искането до КС бе на Висшия адвокатски съвет (ВАдС), а решението на съда днес е подписано с особено мнение на съдия Соня Янкулова.
На 5 април Министерството на правосъдието публикува предложения за промени в закона за медиацията. Измененията прпедвиждаха тя да стане саморегулираща се професия и да се създаде Национална камара на медиаторите, която да бъде контролно - регулаторен орган на професионалното обединение.
Нови права за жертвите на престъпления
Органите на Националната камара е предвидено да са общо събрание, съвет на медиаторите, контролен съвет и дисциплинарна комисия. Камарата ще приема устав за устройството и дейността си, който да урежда и условията за членство на медиаторите, а уставът ще се утвърждава от министъра на правосъдието. Единната тарифа за таксите и минималните възнаграждения на медиаторите е разписано да се изготви в шестмесечен срок от влизането на закона в сила.
Няколко дни по-късно Албена Комитова от Центъра за разрешаване на спорове заяви, че предложените промени в Закона за медиацията няма да донесат позитиви, поне за медиаторите. За да се развие една дейност в професия, трябва да има условия тя да се превърне в основна трудова заетост за достатъчен брой хора, които са подготвени, квалифицирани и да могат да се издържат чрез нея, каза тя.
* Във видеото: "На твоя страна": Задължителна медиация при разводи, делби и спорове между съседи
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!