С поред Конституционния съд, няма конституционна пречка всеки прокурор да разследва главния прокурор. Решението на съдиите е по питане на Министерския съвет от края на миналата година и бе взето единодушно, предаде БНР.
Гешев ще представи доклад за свършеното от началото на мандата, но наесен
До питането се стигна след доклад на Европейската комисия за демокрация чрез право към Съвета на Европа, известна като Венецианската комисия, в който се настояваше за конституционна реформа, за да се премахне недосегаемостта на главния прокурор. Текстът, по който са разсъждавали конституционните съдии, е след като "главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори", възможно ли е негов подчинен да го разследва независимо. "Да" е единодушният отговор на съда, защото това следва от основополагащия правен принцип, че "никой не може да бъде съдия на самия себе си".
Според конституционалисти обаче, това че съдът казва, че всеки редови прокурор може да разследва главния, не дава отговор на въпроса дали това практически възможно заради йерархичната структура на държавното обвинение.
По друго решение от днес, с 9 на 3 гласа Конституционният съд отхвърли искането на президента Румен Радев да бъдат обявени за противоконституционни текстове от Закона за здравето, свързани с въвеждането на извънредна епидемична обстановка.
Христо Иванов внесе сигнал във ВСС срещу главния прокурор
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!