Кристалина Георгиева, която в ЕК отговаря за хуманитарната помощ и реагирането при кризи, бе избрана за "Европеец на годината" и "Комисар на годината" в ежегодния конкурс, организиран от европейското издание "Юръпиън войс".
"Да се спечеля тази награда е едновременно чест и задължение.
Посвещавам я на всички хуманитарни служители, които често работят в изключително тежки условия и чиито усилия и себеотдаване са в помощ на най-слабите и уязвимите, на онези, които имат най-голяма нужда от нашата солидарност", заяви Георгиева при награждаването.
Бившата комисарка Меглена Кунева, която отговаряше за защитата на потребителите, бе избрана за "Европеец на годината" в анкетата на списание "Юръпиън войс" през 2008 г. Тя бе отличена и като "Комисар на годината" от списание "Юръпиън адженда".
"Юръпиън войс" припомня, че 57-годишната българка, бивш вицепрезидент на Световната банка, стана комисар почти на шега, след като първоначалната българска кандидатура - на тогавашния ни външен министър Румяна Желева, се оказа твърде проблемна.
Така Георгиева трябваше да напусне поста си в световната банка, за да се представи пред европейските депутати на изслушванията си в качеството на втори български кандидат.
От февруари насам Георгиева успя да впечатли мнозина, независимо от начина, по който стана комисар, коментира редакторът "Юръпиън войс" Тим Кинг.
"2010 г. беше трудна за ЕС, но тазвечершното награждаване отбелязва някои значими постижения.
Изборът на комисар Георгиева за европеец на годината например показва, че ЕС все още е световна сила на доброто и сериозен играч на международната сцена, що се отнася до хуманитарната помощ", добави той.
Българският еврокомисар е и един от заместниците на върховния представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън.
Европейската служба за външно действие (ЕСВД), чието създаването съгласно Договора от Лисабон бе одобрено от Европейския парламент на 8 юли, започна работа от днес.
Официално ЕСВД бе учредена на 26 юли.
Основната й задача е да подобри представителството на ЕС по света. Тя разполага с около 6000 служители - дипломати, експерти и чиновници. Те ще работят в Брюксел, в посолства по света, както и в представителства на ЕС в чужбина.
На 15 септември върховният представител на ЕС за общата външна политика и сигурността Катрин Аштън определени ръководителите на 30 нови европейски дипломатически мисии.
Бившият български премиер Филип Димитров бе одобрен за ръководител на Делегацията на Европейския съюз в Грузия.
На 25 октомври министрите на външните работи на страните от Европейския съюз одобриха пакет от документи, които регламентират функционирането на службата и включват финансов регламент, регламент за персонала и за изменението на бюджета.
На същото заседание за генерален директор на ЕСВД бе одобрен Дейвид О'Съливан от Ирландия, а за изпълнителен генерален секретар - Пиер Вимон от Франция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!