В ъзможността на България да се присъедини към еврозоната е реална и според мен изпълнима. Ние видяхме, че това, което задържа България, бе инфлацията. Сега инфлацията върви надолу, последните резултати са окуражаващи. Това заяви в интервю пред БТА управляващият директор на Международният валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева.

Конкретната дата за влизане на България в еврозоната обаче "зависи и от самата валутна зона, как те виждат този срок". Но е факт, че целта България да влезе в еврозоната е съвсем реална. Перспективата за това изглежда дори малко по-добра, взимайки предвид последните данни за инфлацията, отчете Георгиева, която е на тазгодишните срещи на Фонда и Световната банка във Вашингтон. 

Георгиева: Да преразгледаме 10-процентния плосък данък

По всички други показатели, които страната трябва да покрие, за да приеме еврото, България е отличник - нисък външен дълг, нисък бюджетен дефицит, отбеляза тя, добавяйки, че единствено инфлацията е била малко по-висока от необходимото.

Според ръководителя на МВФ България е запазила добрата традиция да има стабилна фискална политика. "Нуждата от инвестиции обаче е голяма. Въпросът, който седи пред страната, е дали е дошло време да се преразгледа данъчната политика". 

България има 10-процентов (плосък - бел. ред.) данък, което е добре за бизнеса и инвестициите, но страната има и проблем с неравенството, който ни поставя сред последните в Европа в това отношение. Този проблем изисква повече внимание към данъчната политика, препоръча Кристалина Георгиева.

Фискално страната е добре, уточни тя, но изтъкна необходимостта от фискален ресурс, тъй като "имаме даже по-голям, отколкото в други страни, демографски проблем, а той изисква средства. По-малко работещи хора издържат повече пенсионери". 

"Имаме проблем с инвестирането в инфраструктура, такава каквато българските граждани мечтаят да имат, но все още нямат, и нужда от инвестиции в човешки капитал. Резултатите на България от гледна точка на качество на образованието могат да бъдат и по-добри", обясни още управляващият директор на МВФ. 

Попитана дали има риск от допълнително забавяне на българската икономика спрямо най-новите прогнози на МВФ, публикувани по-рано през седмицата, тя отговори, че не вижда аргументи за подобно развитие. 

Кристалина Георгиева застава начело на МВФ за втори петгодишен мандат

"Няма причини, поради които в България икономиката да се забави допълнително, но засега не виждам и достатъчно надежден сигнал, че ще се преодолее това, което в последно време много пречи на страната, а именно забавеното усвояване на европейските фондове", изтъкна още Георгиева и добави, че именно заради това "има значение България да има стабилно правителство". 

Според нея в Европа и в България в частност "нямаме растеж на производителността на труда, който да доведе до по-голям сигнал за икономически растеж. Когато гледаме състоянието в България, трябва да намерим източник на повече динамизъм, който да вдига производителността на труда и на тази основа да имаме по-висок растеж".

Българската икономика се представя сравнително добре, като се има предвид това, че в Европа растежът като цяло се забавя. 

Ако погледнем икономиките по света - в САЩ тя расте, в Азия като цяло се представя добре, а Европа в този контекст разочарова и не се справя толкова добре, изтъкна Георгиева.

В най-новия си преглед на световната икономика МВФ намали оценките си за увеличаване на брутния вътрешен продукт на еврозоната, като заложи на растеж от 0,8 на сто през 2024 г. и 1,2 на сто догодина.

За България е важно какво се случва в Европа. "Ако ние видим напредък по отношение на конкурентоспособността на Европа, това единният пазар да заработи в по-голяма степен за европейските граждани, съюз на капиталовите пазари, банков съюз и много повече инвестиции в иновации, за да може Европа да има този импулс на растеж, който има тук в САЩ, това, разбира, се ще даде положителен резултат и за нашата страна", отбеляза Кристалина Георгиева.

Кристалина Георгиева: Реалистично е България да приеме еврото догодина

"Ако Европа е по-добре, България също ще е по-добре", заяви тя.

Управляващият директор на МВФ се спря и на структурните проблеми в страната ни: застаряващо и намаляващо население, както и пътя за решаване на проблемите с инфраструктурата, който е неясен. 

В България трябва да има стратегия за решаване на тези структурни проблеми, които задържат растежа на икономиката, препоръча още тя.

По случай отбелязването на 80-ата годишнина от учредяването на МВФ Кристалина Георгиева припомни, че Фондът се е променил през годините от гледна точка на функциите си.

"В началото беше базиран на златния стандарт - система, която вече е съвсем различна. Фондът се промени и от гледна точка на това какви са приоритетите му. Но едно нещо не се промени - това, че МВФ е институцията, която защитава макроикономическата и финансова стабилност и подкрепя растеж и заетост в своите страни членки", каза управляващият директор и продължи: "През последните пет години видяхме, че светът е много по-често засяган от неочаквани мащабни сътресения. Преживяхме пандемия, а когато Русия нападна Украйна - ценови шок. Урокът, който извеждаме от последните години, е, че е много важно да има институция с точно този мандат - макроикономическа и финансова стабилност, в свят, който преживява повече сътресения".

Това, с което МВФ обаче е най-известен, по думите на неговата ръководителка, е, че когато страните имат финансови затруднения, затруднения с платежния баланс, се обръщат към него. 

"В последните пет години, откакто аз съм тук, ние сме предоставили почти 400 милиарда долара кредитно финансиране на 97 страни и сме инжектирали в допълнение още 650 милиарда долара като специални права за тираж". 

Това са 1 трилион долара, за да сложим стабилност под краката на световната икономика, заяви Кристалина Георгиева.

Най-важната ни цел в следващите години е да помогнем на нашите страни членки със структурни реформи, които са в полза на растежа. Светът е изправен пред много тежък проблем: нисък растеж и висок дълг. Този проблем може да се реши само по пътя на по-високата производителност и растеж, посочи управляващият директор на МВФ. 

Това, което постигнахме последните 18 месеца в борбата с инфлацията, е много впечатляващо. Светът успя да смъкне инфлацията, без да влезе в рецесия. Когато гледате отминали инфлационни периоди, да се свали инфлацията винаги става с цената на криза. Този път я избегнахме чрез стабилна парична политика и независими централни банки, аргументира се Кристалина Георгиева.

Сега вниманието ни трябва да бъде насочено към действията на фискалния "фронт". Този висок дълг изисква много по-сериозна фискална политика, отбеляза тя.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Свят Преди 3 часа

Това съобщиха израелските въоръжени сили

<p>Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа</p>

Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа в Баку

Свят Преди 6 часа

Тя заяви, че победата на ансамбъла е донесла голяма радост не само на почитателите на художествената гимнастика в България, но и на всички българи

Мегаконцертът "Старият" Криско: Беше много лично и в същото време – страхотен купон

Мегаконцертът "Старият" Криско: Беше много лично и в същото време – страхотен купон

Свят Преди 7 часа

Криско сподели, че вероятно е имал провали в живота си, но той помни хубавите моменти

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Свят Преди 8 часа

Властите смятат, че зад убийството стои личен мотив

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Свят Преди 8 часа

Очевидният провал на примирието подчертава колко трудно ще бъде за Тръмп да реализира своята амбиция да постигне траен мир в конфликта

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

Свят Преди 9 часа

По-късно грешката беше поправена

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Любопитно Преди 9 часа

За Даниел участието му в Hell’s Kitchen е било нещо различно и ново

<p>Най-смъртоносната инфекциозна болест се разпространява във Великобритания</p>

Скок на случаите на туберкулоза във Великобритания

Свят Преди 10 часа

Повишаването на броя на случаите вероятно се дължи отчасти на прекъсванията в медицинското обслужване по време на пандемията COVID-19

<p>Израелски въздушни удари предизвикаха кръвопролития в Газа</p>

Израелски въздушни удари взеха жертви в Газа

Свят Преди 10 часа

Нетаняху се зарече да продължи войната и да върне у дома останалите заложници, държани в Газа

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Свят Преди 10 часа

10 000 страници с документи, свързани с убийството на Кенеди, бяха публикувани в като част от разсекретяването на националните архиви

<p>Камбанен звън срещу авторитаризма</p>

Стотици хиляди на протест срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 10 часа

"Бог постави Тръмп на власт", заяви контрапротестиращ

Здравословен козунак - мисията възможна

Здравословен козунак - мисията възможна

Любопитно Преди 11 часа

Вижте как да си го приготвите:

Политика на ръба: Орбан предизвиква ЕС в най-напрегнатия момент

Политика на ръба: Орбан предизвиква ЕС в най-напрегнатия момент

Свят Преди 12 часа

Из цяла Унгария се появяват плакати с послание: „Да не им позволим да решават вместо нас“

Изчезнали завинаги от киното: Звезди, изоставили кариерата си поради нелечими болести

Изчезнали завинаги от киното: Звезди, изоставили кариерата си поради нелечими болести

Любопитно Преди 12 часа

Те напуснаха Холивуд поради сериозни здравословни проблеми.