Б ългария към момента се справя по-добре от много държави с кризата. Както по отношение на заразените, така и по отношение на икономическите мерки.
Това обяви в специална пресконференция за българските медии управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
"България провеждаше отговорна фискална политика, ако научихме нещо от тази криза, то е, че когато в добри времена имаме буфери и макроикономическа стабилност, когато дойдат лоши времена по-добре устояваме на проблемите. България за щастие на българските граждани е в тази категория", коментира още Георгиева по БНТ.
Специално внимание трябва да се обръща на банковата система, обяви управляващият директор на МВФ.
Очакванията на институцията е промишлеността да се възстанови по-бързо от сектора на услугите. Основните препоръки на МВФ, отправени от Кристалина Георгиева са:
1. да продължи фокуса върху здравето на живот, докато не излезем от кризата. Политиката за ваксините е икономическа политика;
2. докато не видим здравната криза да отмине, е изключително важно да продължи подкрепата за фирмите и домакинствата, да не отрежем тези животоспасяващи подкрепи. Да не отрежем тези подкрепи, които сме създали до този момент;
3. фискалната политика трябва да бъде гъвкава, да се приспособява към променящите се условия. Досега фискалната подкрепа беше универсална, всички фирми бяха подкрепени, с времето трябва да мислим за пренасочване на фискалната подкрепа, където ще има най-голяма ползва за икономиката. Подкрепата трябва да е насочена към хората, към работниците. Солидни инвестиции;
4. какъв ще бъде светът след пандемията, какво можем да направим, за да имаме по-динамична, устойчива икономика. Не трябва да крепим икономиката на миналата, а да използваме големия фискален стимул. Трябва да го насочим към икономиката на 21 век - дигитална, зелена, по-справедлива, с други думи по-устойчива.
"Успехът в бъдещето ще продължи да зависи от това да сме заедно като свят, от международното сътрудничество, мерките за стабилизиране на икономиката да са синхронизирани", каза още Георгиева.
Световната икономика е започнала своето изкачване от дъното, но пътят ще бъде неравен и несигурен. Макар прогнозата да е по-малко песимистична, наблюдаваме безпрецедентен отрицателен растеж – 4,4%.
Според прогнозите на МФВ ще има частично възстановяване - 5,25% растеж догодина, което няма да е достатъчно да ни върне в предкризисните нива от 2019 г. Очаква ни влошаване на стандарта на живот на почти всички държави, категорична е Георгиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!