К ражба на самоличността. Снимки на млада дама с хиляди последователи в социалните мрежи се оказаха във фалшива платформа за криптовалути. Това не е прецедент - всеки месец в отдела по киберпрестъпност в ГДБОП получават десетки подобни сигнали, разказват в предаването "Събуди се".
"Това в момента е масова практика в интернет пространството. Много хора крадат снимки и ги използват за публикуване в сайтове, за да могат да измамят хората с цел финансова изгода. Показват, че всеки млад човек, който е бил обикновен гражданин, има възможност да стане финансово стабилен", обясни Александър Господинов - ръководител кибер застраховане.
По думите му това често се случвало с хора, които са известни в публичното пространство в България. Пример е Гергана Паунова, която има хиляди последователи в социалните мрежи и чиито снимки се оказаха във фалшива платформа за криптовалути.
"Определено не мисля да закривам профилите си. При мен не беше целенасочено да събера тези последователи. Може би хората проявиха интерес от пътуванията, на които ходя. Предполагам, че фактът, че имам доста последователи е допринесъл", сподели Гергана.
За да се предпазят от подобни измами Господинов съветва хората да бъдат по-обрани в социалните мрежи: "Тези с по-развити профили - да използват търсачки, за да проследят дали снимките им са в интернет пространство и дали се използват с цел измама", добави той.
Още по темата вижте във видеото.
Измама: Мними лаборанти правят фалшиви PCR тестове за пътуване
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!