Кралевското златно съкровище ще представя Търговище и България на изложба в Лос Анджелис. Експозицията в музея „Джон Пол Гети“ е посветена на древна Тракия. Тя ще бъде открита в началото на ноември и ще остане достъпна за публиката в САЩ в продължение на шест месеца, каза директорът на Регионалния исторически музей в Търговище Магдалена Жечева.
Със своята красота и изящество Кралевското златно съкровище вече 45 години впечатлява хората у нас и по света. В края на юли 1979 г. търговищкият археолог Георги Гинев се натъква на каменен гроб, докато проучва тракийски могилен некропол до търговищкото село Кралево. С късмета на истински откривател той разкрива гроб на знатен тракиец, в който проблясват златни и сребърни гробни дарове, предмети-символи на царско потекло.
Кралевското съкровище е група от златни и сребърни предмети открити при проучването на тракийска надгробна могила при село Кралево, община Търговище. Датирано е от ІV - ІІІ век преди Христа. Съкровището се състои от красиви украшения за тяло и апликации за конски амуниции с гравирани митични образи.
През юли 1979 година Исторически музей – Търговищe финансира разкопки на застрашена от унищожаване тракийска надгробна могила. Ръководител на разкопките е Георги Гинев, археолог в същия музей. В южната периферия на могилата е открит зидан от необработени камъни гроб, останал неизвестен на иманярите и затова-неограбен.
Находките от гроба дават основание да се допусне, че в него е погребан местен тракийски владетел или член на неговото семейство. Тялото на мъртвеца е кремирано, а останките от кремацията – поставени в урна, която представлява позлатен керамичен съд, хидрия. От находките се отличават две групи, които са изработени от благородни метали - злато и сребро.
Едната група е от накити: две златни обици, две позлатени сребърни гривни и един сребърен нагръдник. Втората група се състои от 47 златни апликации за украса на конска амуниция. Макар и да не се вписват в контекста на понятието „съкровище“, находките от тези две групи спонтанно получават при откриването си това име заради метала, от който са изработени. Впоследствие те са публикувани като „Съкровището от Кралево“ и под това название са известни както на научната общественост, така и на ценителите на античното изкуство, и по-точно на художествените занаяти.
Находката е датирана от първата половина на 3 век. пр. н. е. От находките се отличават две групи, които са изработени от благородни метали - злато и сребро. Едната е от накити: две златни обици, две позлатени сребърни гривни и един сребърен нагръдник. Втората се състои от 47 златни апликации за украса на конска амуниция, припомнят от културната институция.
През 2012 г., след продължително отсъствие, съкровището се завърна в Регионалния исторически музей в областния град. От тогава до днес, то може да бъде видяно като част от Археологическата експозиция.
„Има голям интерес към него. То е най-знаковото и забележително откритие на Търговищкия музей. През 2012 г. се реши един отдавнашен спорт и опитите на музея съкровището да излезе от Националния музей и да се върне у дома сред находките, с които е намерено, се увенчаха с успех, коментира Жечева. От месец съкровището е в София и заедно с другите експонати от България се подготвя за експонирането.
Кралевското съкровище досега има десетки участия – било е показвано в различни части на света, на много континенти. То е част от големите национални експозиции с богатствата на българското национално културно наследство, допълват от РИМ – Търговище.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!