М иньорите освобождават магистрала „Тракия” и Прохода на републиката, предава NOVA.

Решението идва след 14 дни на недоволство и нова среща между протестиращите и синдикатите.

"Категорично заявяваме - не отстъпваме, ние просто се оттегляме от магистралите и всички пътища. Не искаме повече да създаваме неудобство. Но това не е краят - битката продължава", каза Бисер Бинев от КТ "Подкрепа", "Мини Марица-изток".

Недоволните продължават със следващи действия, с които смятат, че могат да постигнат исканията си. Започват да събират подписка и се подготвят за ефективна стачка.

"Щом управляващите за 14 дни не успяха да се вразумят, ще дойде по-студено време, тогава ще им покажем за какво става въпрос без тецове и мини", заяви Георги Господинов от КНСБ.

По-рано днес демонстрации в подкрепа на протестиращите миньори от Маришкия басейн имаше в редица градове в страната.

Ден 14: Енергетиците и миньорите решават дали да вдигнат блокадите

Десетки миньори и енергетици излязоха тази вечер на мирен протест пред административната сграда на "Топлофикация - Перник". Те изразиха солидарност с колегите си от Старозагорския регион и цяла България.

"Нашата цел е да продължи производството ни. В момента се приемат документи, които ни ограничават без да има ясно начертан план за бъдещето. В тях не е написано нищо конкретно и няма ясни правила", каза Чавдар Стойнев, изпълнителен директор на "Топлофикация - Перник".

Той уточни, че визията на дружеството е преди да има създадена алтернатива да не се предприемат действия по извеждане от експлоатация на съоръженията. Стойнев уточни, че се работи и се инвестира в нови проекти и даде пример с новите три когенератора на газ, които съвсем скоро предстои да бъдат въведени в експлоатация и още два, които предстои да се монтират. 

Въпреки това той заяви, че "Топлофикация - Перник" не е готова все още за цялостен енергиен преход.

11 дни на протести и блокади: Подготвя се подписка за ефективни стачни действия

Енергетици от ТЕЦ "Бобов дол" също излязоха днес пред централата, за да подкрепят исканията на колегите си от "Марица-Изток".

"Ще прочетем декларация в подкрепа на колегите ни, но няма да протестираме", коментираха пред БТА от централата. Декларацията е в подкрепа на запазването на въгледобива в страната и гарантиране на работните места, казаха още от там.

От синдикатите към ТЕЦ "Бобов дол" посочиха, че са солидарни и съпричастни с колегите си от "Марица изток", защото са част от енергетиката.

Мълчаливото присъствие продължи около 15 минути.

Арести по време на блокадата на АМ "Тракия"

И служители на "Топлофикация-Враца" днес излязоха на протест в подкрепа на стачкуващите енергетици от въглищните централи в страната. Ние също сме енергетици, тук сме спонтанно и освен колегите си в Стара Загора, Перник, Кюстендил, Хасково, искаме да подкрепим и независимата българска енергетика, обясни ръководител "Продажби" в дружеството Иван Иванов.

По думите му енергетиката ни в момента е изправена "на ръба на критичното съществуване с така внесения регионален план. За много хора в държавата е крайно време за разберат, че това е един дял от икономиката, който не е за всеки. Ако си мислят, че от всеки може да стане енергетик, и след това всеки енергетик да стане фризьор или бръснар, това няма как да стане. Това е една професия, която се изгражда с години", категоричен бе Иванов.

Той също смята, че времето на въглищните централи не е изтекло, има още залежи, които могат да бъдат използвани, затова заедно с колегите си подкрепят искането териториалният план да бъде изтеглен и предоговорен.

Вдигнаха блокадата на АМ "Струма", не и на АМ "Тракия"

Близо сто служителите в бургаското топлофикационно дружество се събраха на протестна демонстрация в знак на солидарност към работещите в "Марица изток". Те подкрепиха исканията им за запазване бъдещето и независимостта на българската енергетика и на работните места на енергетиците и миньорите в страната.

Хиляди жители на Стара Загора, сред които енергетици, миньори, членове на техните семейства и старозагорци, се включиха в националния протест в защита на българската енергетика, който се проведе пред сградата на Областна администрация в града.

"Ние сме тук не само заради нас, а за да я има България. Ние искаме да я има нашата родина, да живеем и да работим тук. Можем да работим на други места, но искаме да останем, където са били нашите родители", заяви един от протестиращите. 

В подкрепа на запазването на българската енергетика се обявиха и от Синдиката на българските учители (СБУ) в Община Стара Загора. "Цяла България днес е свидетел на вашата борба и справедливи искания, свързани с опазване на българската енергетика и с опазване на вашите работни места", прочете пред присъстващите приетата декларация в подкрепа на протестиращите председателят на СБУ Иван Поров.

Той посочи, че "днес искат да разбият българската енергетика и това е предателство към българския народ. Всички народи изграждат нови енергийни мощности, за да са независими, защото енергетиката е в основата на цивилизацията и в основата на производството".

Енергетиците от ТЕЦ "Сливен" също подкрепиха протестите на колегите си от Маришкия басейн с едночасов протест пред вратите на топлоцентралата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 5 часа

Големият финал на спортното шоу ще се проведе в столицата на 24 април

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Свят Преди 7 часа

Остров Парос бе засегнат особено тежко

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

България Преди 10 часа

„Продължаваме Промяната“ призовава Министерски съвет да предприеме незабавни действия

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

България Преди 11 часа

Назначени са съдебномедицински експертизи

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

Агенцията спечели злато в единствената индивидуална категория – „Изгряваща звезда на годината“

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Свят Преди 11 часа

Филм на студентите от Факултета по драматични изкуства в Белград

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Адвокат разкри как Тръмп може да стане президент на САЩ за трети път

Свят Преди 11 часа

Тръмп може да се кандидатира за вицепрезидент, което отваря възможността той отново да стане президент

<p>Спасиха бременна жена&nbsp;60 часа след земетресението в Мианмар</p>

Чудо сред руините: Бременна жена e спасена 60 часа след земетресението в Мианмар

Свят Преди 12 часа

Спасителите успяха по чудо да извадят жената от развалините три дни след бедствието

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Свят Преди 12 часа

През тази седмица САЩ проведоха разговори първо с Русия, а после и с Украйна в опит да прекрати сраженията в Черно море

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Свят Преди 12 часа

Снощи Тръмп отново заплаши, че Иран ще бъде бомбардиран

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

България Преди 12 часа

Адвокатите на Лечева: Новоизбраният председателят може да действа като такъв

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Любопитно Преди 12 часа

Вениамин разкрива своя живот на сцената и извън прожекторите в "Капките Podcast"

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Любопитно Преди 12 часа

Информацията за предполагаемата афера на Лоос с Бекъм излезе наяве за първи път през 2004 година

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

България Преди 12 часа

Специализираната полицейска операция е била проведена на ул. „Жак Натан“.

Снимката е илюстративна

Готвят въвеждане на „червена зона“ за паркиране в София

България Преди 12 часа

Това значи по-високи цени, удължено работно време на „Паркинги и гаражи“ и запазване на част от местата за живущи в района

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

България Преди 12 часа

Най-голяма вероятност има пожарът да е възникнал вследствие на небрежност