Д ействия трябват от днес, затова взех решение да оставя основна част от министрите, защото се ползват с доверие. При най-малкото съмнение за почтеността им, ще предприема действия. Ще работим в две посоки - следване на евроатлантическия път и провеждане на честни избори. Това заяви кандидатът за служебен премиер Горица Кожарева при представянето на състава на нов Министерски съвет пред президента.
Проектокабинетът на Кожарева се провали, Радев отказа да подпише указа заради Калин Стоянов
В списъка ѝ присъстваше и досегашният вътрешен министър Калин Стоянов, което накара Радев да не приеме кабинета.
Президентът отхвърли предложението Стоянов да запази поста си и даде на Кожарева време до 15.00 ч. да го смени. Тя обаче бе категорична, че изборът ѝ няма да се промени.
"Взела съм убедено решение кой да е министър на вътрешните работи. То е взето на експертна основа. Срещнах се както с министър Стоянов, така и с цялото ръководство на МВР, проведох разговори със синдикатите и областните дирекции на полицията. Той не е парашутист, 24/7 може да се свържем с него, взима бързи и адекватни решения", посочи тя.
Държавният глава от своя страна заяви, че няма да приеме кандидатурата му и така, по думите му, "ангажиментът на Кожарева за съставяне на служебно правителство приключва".
"Според вас Калин Стоянов по-важен ли е от това да има спокойствие и правителство? Трябва да поемете отговорност за потенциална конституционна криза", посочи Радев.
Политически прецедент: Какво се случва оттук нататък?
Преди да представи кабинета си, Кожарева заяви какви са целите ѝ.
"Имах 10 дни да сформирам служебен кабинет, който да осигури приемственост в управлението до избирането на ново правителство, но най-вече да организира честни парламентарни избори. Политическата нестабилност в България не е преодоляна. Важно е днес да бъде намерен диалог и откритост. Уважението е много важно в работата, за да бъде постигнат резултат във всяка държавна институция. Вярвам, че спазването на конституционния принцип на разделение на властите ще намали напрежението. Важно е за възстановяване на доверието в обществото. Честата смяна на правителства демотивира администрацията и създава усещане за нестабилност", заяви още тя, цитирана от NOVA.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!