Корупционен скандал разтресе британското правителство месец преди евроизборите, които във Великобритания се съчетават с избори за местна власт.
Авторитетът на кабинета понесе нов удар, след като днес в. "Дейли телеграф" публикува подробности за разходите, които министри от кабинета, включително премиерът Гордън Браун, искат да им бъдат възстановени в качеството им на депутати.
Браун е поискал възстановяването на 6577 бр. лири (9866 долара), които е платил на брат си за 26 месеца между 2004 г. и 2006 г. за услуги по почистване на апартамента му в Лондон, съобщава "Дейли телеграф".
Според говорителя на премиера, Браун е възстановил на брат си своя дял от разходите за услуги по почистване, които двамата използват общо, и не е нарушил правилата за отпускане на парламентарни добавки.
Според британски закон, депутатите имат право на разходи за поддръжка на две жилища - в столицата и в избирателния си район.
Разбира се, г-н Андрю Браун не е получил каквито и да било финансови облаги, се посочва в официалното изявление.
Публикувани са исканията за признаване на разходи, направени от 13 министри от правителството, сред които са министърът на общностите и местната власт Хейзъл Блиърс, министърът на правосъдието Джак Стро, министърът на бизнеса, предприятията и регулаторната реформа лорд Питър Манделсън, министърът на външните работи и Общността на нациите Дейвид Милибанд.
Министрите са поискали да им бъдат възстановени разходи, направени за плащане на местни данъци, обзавеждане, подобряване на жилищата или поддържане на градини.
Тези данни би трябвало да бъдат публикувани през юли, но копие от компактдиска, на който е записана информацията през последните месеци, е било предлагано на редица вестници за шестцифрена сума, посочва в. "Гардиън".
Никой от министрите, посочени от "Дейли телеграф", изглежда не е нарушил правилата.
Разкритията обаче, направени само четири седмици преди местните и европейски избори, засилиха усещането на обществото, че законодателите се възползват максимално от щедрите облаги, предлагани от депутатското място, докато обикновените хора се борят с тежката рецесия, обхванала британската икономика, отбелязва Ройтерс.
Знам, че това изглежда зле и хората са гневни. Вярвам, че Камарата на общините не е белязана от корупция, но всички ние признаваме, че трябва да вземем мерки, за да възстановим уважението и доверието на британците към техния парламент, заяви пред радио Би Би Си лидерът на Камарата на общините Хариет Харман.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!