„Рецесия в еврозоната вече е сигурно, че ще има. Криза също е вероятно да има. Дали ще стигне при нас, това не е много сигурно още. Смятам, че българската икономика в момента и финансовата система, като цяло публичните финанси на страната, предполагат, че ще можем да издържим и да не се стигне до тежка криза. Имаме подобен пример от 2008 г.”, коментира пред NOVA Петър Чобанов бивш финансов министър в правителството на Пламен Орешарски (2013-2014 г.)
Според него тогава кризата на е дошла в България, защото страната ни има валутен борд.
Борисов: Светът не е подготвен за коронавируса
„Българската икономика не е като италианската. Тя е доказала, че е гъвкава в такива ситуации. Мисля, че ако нашите предприемачи и държавата си свършат работата, няма да се стигне до затваряне на българската икономика и прекратяване на нормалния икономически живот. Точно това трябва да се избегне. Част от това, което може да се направи е, да е ясно, че държавата си плаща навреме по обществени поръчки, да е ясно, че изпълнителят плаща на подизпълнителя, да е ясно, че няма забавяне на ДДС. Такива сигнали не се наблюдават, но категорично трябва да избегнем това, което се случи втората половина на 2009 г. Държавата трябва да даде пример, че парите в икономиката продължават да текат”, заяви Чобанов.
„Тя трябва дори да помисли как да завъртим колелото малко по-бързо, колкото и трудно да звучи в тази ситуация. Т.е. този паричен поток по-бързо да стига до тези, които са си свършили работата, за да можем вътрешно в страната да се защитим от много голям спад. Спад, че ще има, то е ясно вече”, посочи Чобанов.
Борисов: Заради коронавируса България губи десетки милиони всеки ден
„Трябва да е ясно вече, че всякакви искания за допълнителни разходи трябва много внимателно да се преценяват. Така или иначе в момента има риск да изпаднем в бюджетен дефицит”, заяви Чобанов.
„Трябва да се пренастроим и самите ние, че идват малко по-трудни времена. Не трябва да изпадаме в излишна паника. Българският бизнес е гъвкав”, смята Чобанов. Според него реакцията на кризата в Европа вече закъснява и всички очи са вперени е Германия.
Чобанов посъветва домакинствата да са предпазливи, да не харчат излишно, да не взимат излишни заеми.
Коронавирусът в България: Какво е мнението на експертите
„Тоест да се пренастроим, че така или иначе ще има едно забавяне, известен натиск и напрежение, но това не е фатално все още. Мисля, че заедно, с общи усилия можем да направим така, че тази криза да не е толкова дълбока в нашата страна”.
„Това, което е хубаво, е, че пазарът на труда навлиза в една благоприятна ситуация от гледна точка на заетостта, но нямаме свободна работна ръка. Ще мине малко време преди тези ефекти да се усетят на пазара на труда, както беше и през 2009 г. Тоест първоначалният шок е възможно да бъде поет и ако наистина в Европа успее да мине бързо, в рамките на няколко месеца и при нас ще се усети малко по-трудно”, счита Чобанов.
„Това, което можем да направим е, да съхраним колкото се може повече от работещите в българската икономика и да използваме ситуацията, в която нашите сънародници се връщат от чужбина и да видим дали може по линия на активиране на някакви големи инфраструктурни проекти, които нали са инвестиции, за каквито могат да се харчат пари в тази ситуация, така или иначе и фискален резерв имаме в момента и можем да пренасочим някои разходи”, каза Чобанов.
Колко ще ни струва кризата от коронавируса
По думите му сектори като туризма и търговията ще имат нужда от държавна помощ в тази ситуация.
„Тук мисля, че реакцията ще е координирана на общоевропейско ниво и ще се прецени там наистина в кои случаи да се разхлабят европейските правила за държавна помощ”, заяви Чобанов.
„Това, което отличава ситуацията от предходната криза, е, че в момента са много по-координирани страните на европейско ниво като цяло в процеса на взимане на решения. Надеждата ни е да тръгнат в правилната посока. И ние имаме какво да кажем за тази посока и трябва да участваме във вземането на решенията”, счита Чобанов.
„Трябва да бъдем много внимателни с държавната подкрепа и в това да не пилеем излишно средства. Много е вероятно да има дефицит, но потокът на парите не трябва да спира. Държавата и частният сектор трябва да са наясно, че ако спрат плащанията, това няма да помогне, а ще навреди”, завърши Чобанов.
Според него няма опасност за дъщерните компании на европейските предприятия в България.
„Докато имаме дъщерни компании, които са с капитал и са надзиравани по изискванията на БНБ, които са по-строги от тези в Западна Европа, не можем да кажем, че имаме подобна опасност”.
„В Италия ситуацията, дълговата като цяло, е много тежка. Там ще има проблеми. И е много вероятно цялата еврозона да се наложи координирано да измисли някакъв спасителен пакет за Италия. Да се активира този спасителен механизъм, който го има и в който участват всички страни от еврозоната. Така че италианците е ясно, че ще е трябва да предприемат някакви мерки. Икономиката е блокирана. Тези мерки ще имат своята цена и тя ще е много по-тежка от 10-те милиарда евро, за които се говори в момента”.
„До гръцки сценарий да се надяваме няма да се стигне, тъй като италианският дълг е огромен, той е 2,4 трилиона евро”, заяви Чобанов. „Франция също не е в много блестяща дългова ситуация. Всички очи са вперени в Германия”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!