„Оценявам нашите резултати като катастрофални”, обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова за избори 2 в 1 и хвърли оставка.
Това не е първият път, когато оставката на лидера на БСП е поискана и подадена.
Корнелия Нинова застана начело на БСП през 2016 г. На всички парламентарни избори оттогава резултатът на партията се движи надолу.
БСП беше втора политическа сила с близо 20% подкрепа от вота през 2017 г.
През 2017 г. партията получи 955 490 гласа. На европейските избори през 2019 г. те вече бяха 474 160. На трите вота през 2021 г. през април, юли и ноември партията губеше по 100 хиляди гласа на всеки вот и получи съответно 480 146, 365 695 и 266 667 гласа, припомня Свободна Европа.
След изборите през април 2021 година се срина до четвърто място зад „Продължаваме промяната“, ГЕРБ и ДПС.
Оставката на Корнелия Нинова многократно е искана. На няколко пъти лидерът на БСП дори я хвърля.
16 ноември 2021 година
Председателката на БСП Корнелия Нинова обяви, че подава оставка от поста заради резултатите на партията на изборите. По време на пресконференция тя нападна своите съпартийци, както и представители на служебния кабинет, които обвини в обвързаност с Бойко Борисов.
„Оценявам резултата на БСП като катастрофален. Заради гласовете от Турция паднахме и от трета на четвърта позиция. Отговорността я поемам аз изцяло. От вчера една група ми иска оставката, но те не ме впечатляват, защото го правят от пет години“, каза тогава Нинова.
22 януари 2022 година
Социалистическата партия (БСП) отхвърли подадената през ноември от лидера Корнелия Нинова оставка заради лошите изборни резултати. Така за втори път само в рамките на три години тя застава пред конгреса като желаещ да напусна поста и си тръгва от заседанието като потвърден председател. До избор на нов лидер на левицата така и не се стига.
Основен аргумент на привържениците ѝ за запазване на лидерското място бе, че БСП участва в управлението на страната, а на опонентите ѝ: че социалистическата партия е приета заради "парламентарната математика" България все пак да има редовно управление. След заседанието на конгреса се чуха заявки, че бетонирането на Нинова като лидер ще засили вътрешната ѝ опозиция, която е поела ход към "алтернатива на възход и растеж", пише "Дневник".
Неприетата оставка на Корнелия Нинова повдигна и въпроса дали въобще е трябвало да бъде гласувана. В устава на БСП е записано, че конгресът "констатира прекратяването на правомощията на председателя на БСП". Тоест, не е уточнено как се прави констатацията, дали делегатите обсъждат, потвърждават или отхвърлят с гласуване.
3 октомври 2022 година
Категорично оставка няма да подам, заяви по време на брифинг на „Позитано“ 20 лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя обяви това в отговор на искането на вътрешната опозиция в партията тя да се оттегли заради лошите резултати на левицата на предсрочните парламентарни избори.
На изборите октомври 2022ра БСП получи 9,3% от вота и зае пето място в 48-ия парламент.
49-о Народно събрание
На изборите за 49-о Народно събрание на 2 април 2023 г. БСП за България получи 225 914 гласа или 8,93% от гласовете.
На местните избори през ноември 2023 година Нинова заяви амбиция за победа.
Тогава БСП успя да спечели в два областни града. Най-много областни градове отидоха при ГЕРБ.
ПП-ДБ спечелиха в 4 областни града, БСП - в 2, ДПС - в 1, ИТН - в 1. Кандидати, издигнати или подкрепени от ГЕРБ, са избрани в 14 областни града.
Сега, заради ниските резултати на БСП от предсрочните избори за новото 50-о Народно събрание от 9 юни, оставката на Корнелия Нинова отново бе поискана.
Този път младежкото обединение на БСП поиска оставката на лидера на партията Корнелия Нинова само ден след изборите заради лошите резултати на социалистите.
Те опънаха протестен транспарант с надписи "промяна" и "оставка" върху фасадата на централата на БСП. И този път оставката дойде. Остава да видим дали този път ще бъде приета от Конгреса на партията.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!