К онституционният съд допусна за разглеждане питането на Иван Гешев относно промените в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, с които беше въведен механизъм за разследване на главния прокурор и беше регламентирано освобождаването му. Решението на КС по същество обаче ще бъде взето на по-късен етап, предава NOVA.
Няколко дни след като парламентът извънредно вкара в пленарна зала промените в НПК, с които на практика се въвежда механизма за разследване на главния прокурор, Иван Гешев изпълни заканата си и атакува текстовете пред Конституционния съд. В писмото си, бившият главен прокурор напомняше, че вече има приета законова рамка, според която всеки обвинител у нас може да разследва главния прокурор. Гешев атакува и правилото, че може да бъде отстранен от поста с по-малко гласове, отколкото председателите на върховните съдилища у нас. Вносителите на законопроекта при гласуването му се мотивираха с различните функции и правомощия, които имат тримата големи в съдебната власт.
Гешев: Борисов призна, че той решава кой и докога да бъде главен прокурор
В следващите месеци върховните магистрати трябва да решат отговаря ли на Конституцията приетия механизъм за разследване на главния прокурор, както и дали е законно бившият обвинител номер едно да е бил избран със 17 гласа, а освободен с 13, след промяна в закона.
Самият Иван Гешев коментира казуса в социалната мрежа. В профила си във Фейсбук, бившият главен прокурор написа, че "рекордно бързото ми отстраняване трябваше да изпревари произнасянето на Конституционния съд.
И докато Конституционният съд решава дали е законно отстраняването на Иван Гешев, напълно легално в ход е вече процедурата по избор на следващия главен прокурор.
“Да, считам, че това е процесуална пречка за продължаване на процедурата във Висшия съдебен съвет. На следващия Пленум на Висшия съдебен съвет следващата седмица, този въпрос ще бъде обсъден и се надявам процедурата да бъде спряна”, заяви министърът на правосъдието Атанас Славов.
В парламентарната правна комисия също нямат еднозначно мнение.
„Това ще реши Висшият съдебен съвет. Това е единственият орган, който може да реши дали ще започне нова процедура, предстои да разберем, изцяло. Защото тя предпоставя все пак и другите органи в съдебната власт и те наново да се изберат, членове на Висшия съдебен съвет, което, според мен, е проблем”, подчерта Стою Стоев, председател на парламентарната правна комисия.
Гешев атакува пред Конституционния съд НПК и ЗСВ
„Аз смятам, че Висшият съдебен съвет трябва да се движи по решението, което е взел. Ако желае да го преразгледа, това е негова воля”, посочи Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ – СДС.
Заедно с механизма за разследване на главния прокурор, депутатите приеха, че до три месеца трябва да се проведе и избор за нов състав на ВСС.
„Аз считам, че трябва да се изчакат измененията в Конституцията, защото те ще засягат структурата и функционирането на ВСС. Очакването е да бъде разделен ВСС на Висш съдебен съвет и на Прокурорски съвет”, заяви Надежда Йорданова, депутат от ПГ на ПП – ДБ.
Поредният безпрецедентен съдебен казус Висшият съдебен съвет се очаква да разгледа следващия четвъртък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!