"Искам да се извиня на онези български граждани, които са се почувствали засегнати от думите ми. Това не е била моята цел", заяви вицепремиерът Калина Константинова в началото на изслушването ѝ в парламента относно прекратяването на кампанията за преместване на украинските бежанци от хотелите по Черноморието в държавни почивни бази в страната, предава NOVA.
Константинова посочи пред депутатите, че най-важното и най-трудното нещо, което е постигнато е, че всички тези десетки хиляди хора имат осигурен покрив над главата си. Тя благодари на екипа на Кризисния щаб и на всички институции за безграничните усилия и посветеност през последните месеци.
"Този екип ми дава възможността да застана пред вас и да заявя: Справихме се с предизвикателство, което България никога не е срещала. Нито за секунда не позволихме дори да се доближим до тежка хуманитарна криза и хора на улицата, а рискът от това беше огромен", каза Константинова.
"В днешния ден, когато почитаме паметта на Ботев и загиналите за свободата на България, повече от всякога е важно да си припомним, че делата говорят повече от думите", заяви тя.
Траен спад на украинските бежанци, напускат България
Междувременно от местата си в зала депутатите от ГЕРБ вдигнаха листове с изписана на тях думата "Оставка".
Заместник-председателят на парламента Мирослав Иванов, който води заседанието, отправи молба към депутатите да свалят листовете.
Изявлението на Константинова: Политически реакции
"Колеги, разбрахме посланието. Моля свалете листовете! Не сме на футболен мач!", заяви Иванов.
Преди три дни вицепремиерът каза, че украинските бежанци, настанени в хотелите по българското Черноморие, които няма къде да отидат след 31 май, ще бъдат временно настанени в буферните центрове в Сарафово и Елхово.
Тогава тя се оплака от отношението на бежанците и посочи, че те имат "специфични и персонални желания, които категорично няма как да бъдат удовлетворени".
"Да, сигурно има хора, които са получили социални помощи със закъснение. Да, сигурно има такива, за които е трябвало време, за да се организира лечение. Да, сигурно е имало и такива, които не са успели да запишат децата си на детска градина. Но нима това не се случва всеки ден с българите?", попита вицепремиерът.
Константинова бе категорична, че закрилата е нещо, което се търси, а не се предлага.
"Закрилата е право, а не задължение. Затова няма да позволява повече да тръгне нито един празен автобус, нито един празен вагон. Развитието на ситуацията от този момент нататък е в ръцете на украинската общност в България", заяви вицепремиерът.
По-късно стана ясно, че най-вероятно още утре, най-много вдругиден, буферният център в Елхово ще бъде затворен. Това информира вицепремиерът Калина Константинова.
"В момента в буферните центрове, в които става насочването към държавни бази, има малко под 500 души и всеки от тях в рамките на следващите 24 часа ще бъде преместен и настанен на място, адекватно за неговите нужди", информира тя.
"Най-вероятно още в утрешния ден буферният център в Елхово ще бъде затворен, защото няма нужда от него и ще има достатъчно места в буферния център в Сарафово", посочи Константинова.
Вицепремиетът уточни, че към момента в Елхово има около 200 човека и не вижда пречка най-късно утре те да бъдат настанени в подходящо място, в държавна база. Затова очаква в утрешния ден, най-много вдругиден, базата в Елхово да бъде затворена и за триаж ще се използва единствено тази в Сарафово. Тя обясни още, че базите на Националния осигурителен институт не са в програмата.
Във връзка с настаняването в държавни бази, тя каза, че това става с решение на правителството и заповеди на отделните ресорни министри.
"Вярвам, че държавните служители ще намерят в сърцето си съпричастност и ще намерят алтернативни варианти за почивка", коментира Константинова.
На въпрос за подкрепата, която трябва да получим от ЕС, вицепремиерът каза, че до момента допълнителни средства не са заделени за нито една държава за кризата с бежанците.
"Това, което е дадено, е гъвкавост всички средства, които не са разходвани по предходните оперативни програми, да бъдат пренасочени за мерки с бежанската криза", посочи тя.
Константинова каза, че тези средства в момента в оперативните програми са около 150 млн. лева, като от тях 52 млн. за април са платени към хотелиерите.
Вицепремиерът отбеляза, че в петък са били заделени 12 млн. лева, насочени към БЧК, областни управи, Министерски съвет, за буферни зони, хигиенни пакети, за изхранване в места без храна, за подкрепа на неправителствени организации и за колцентъра, и тези пари още не са изхарчени.
И допълни, че 12,7 млн. лева са за мерки за стимулиране на заетост към Министерството на труда и социалната политика, които са тръгнали тази седмица.
Малко по-късно пък председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров в декларация от името на партията, прочетена от парламентарната трибуна, заяви, че днешното изслушване на вицепремиера Константинова ясно е очертало няколко обективни истини, които съществуват в българското общество.
"Изключително грозно е да се използва процесът по преместване на украинските граждани за политически атаки, за всяване на напрежение. Особено на фона на свършеното до момента! Това, колеги, е срамно! Срамно е, колеги от ГЕРБ", обърна се той към народните представители от ПГ на ГЕРБ-СДС, цитиран от DarikNews.bg
"Първата истина е, че след дълги години на пренебрегване, грабеж, неглижиране и вътрешен саботаж. държавата започва да функционира и да изгражда капацитет за справяне с проблеми. За три месеца изградихме практически от нулата институции, съществували до този момент само на книга. За три месеца предоставихме на украинските граждани закрила, безпрецедентна и без аналог в друга европейска държава", заяви той.
И продължи, че в България украинците бяха настанени в хотели, а не в палаткови лагери.
Той призна, че не всичко е вървяло гладко и перфектно –както е нормално в държавата на наследството на ГЕРБ.
Втората истина е, че българското общество е солидарно, състрадателно и гостоприемно. Хиляди доброволци, организации и фирми се притекоха на помощ, за да могат хората, изгубили дом и семейство в ужасяващата война на Путин спрямо Украйна, да имат поне базови условия за достоен живот. За всички тези доброволци думите на благодарност са недостатъчни. Гордея се, че това са моите сънародници.
"Третата истина е, че в България за първи път от десетилетия има план. Има етапи, има и цели. Нееднократно беше заявено и декларирано,че на 31 май изтича срокът, в който украинските граждани могат да имат престой в хотелите на Черноморието и в другите хотелив страната. Близо 60 хиляди души трябваше да вземат различни решения, касаещи съдбата им – едни прецениха, че е удачно да се върнат в родината си, други намериха препитание и дом за своя сметка, а трети просто решиха да продължат напред –но не защото вицепремиер Константинова не е свършила нещо. А защото всяка човешка съдба е различна и всеки е господар на решенията за живота си! За всички онези граждани на Мариупол, Мелитопол, Чернобаевка,Херсон, Северодонецк, Краматорск, Харков, Бородянка или Миколаев,които просто няма къде да се върнат, българската държава продължава да осигурява закрила, подслон и прехрана. Защото уважаеми колеги, войната на Путин е зло.А когато оставим злото да тържествува, побеждава злобата, разделението и скръбта", посочи още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!