Н а 15 април 2022 г. в хотел Best Western Plus Expo Sofia се проведе заключителна конференция по проекта на Зонта България "НЕ на кибернасилието срещу жени и деца".
Конференцията събра на едно място близо 90 души, сред които: патрона на проекта – вицепрезидента на Република България г-жа Илияна Йотова; народния представител – г-жа Златомира Карагеоргиева-Мострова; председателя на ДАЗД – г-жа Елеонора Лилова, представители на министерствата на правосъдието и електронното управление; началника на отдел „Киберпрестъпност“ на ГДБОП-МВР – комисар Владимир Димитров, главния изпълнителен директор на Vivacom, златен партньор на проекта – г-н Николай Андреев; представители на UNICEF България, Синдиката на българските учители, Microsoft, партньори и доброволци.
Вицепрезидентът г-жа Илияна Йотова приветства участниците в конференцията и цитира данни на ООН, с които илюстрира колко сериозен е всъщност проблемът с кибернасилието. 73% от жените в света са срещали някаква форма на насилие в онлайн пространството, като продължава тенденцията голям процент от жертвите да не споделят какво ги е сполетяло. Тя подчерта, че за проблема с кибернасилието трябва да се говори ясно и открито.
Д-р Елеонора Лилова подчерта, че един от приоритетите на Държавната агенция за закрила на детето е превенцията на кибертормоза чрез различни дейности и инициативи, които да разясняват и напомнят правилата за безопасно общуване и използване на мрежата.
„Според проучване на Европейския институт за равенство между половете, 7 от 10 жени са били обект на кибератаки или киберпосегателства. Именно подобни статистики поставят на предни места в дневния ред на Европейския парламент създаването на адекватни законодателни рамки за по-добро справяне с тези престъпления. Нашата роля е да направим същото и в местното законодателство, да работим активно за това темите за киберпрестъпленията и борбата с тях да бъдат след тези с най-висок приоритет“, сподели г-н Николай Андреев, главен изпълнителен директор на Vivacom.
В първия панел г-жа Бистра Илиева, Ареа Директор на Ареа 05, Дистрикт 30, Зонта Интернешънъл обобщи резултатите от дейностите по проекта. Първоначално от експерти на ГДБОП са обучени 500 доброволци, които на свой ред са обучили още близо 2000 души от почти всички региони на страната. Сред тях са ученици, учители, родители, психолози, служители на компании и др. Мрежата от доброволци по проекта продължава да нараства и да се развива.
Благодарение на основния медиен партньор Nova Broadcasting Group за проекта са научили близо 2 милиона зрители. Със съдействието на партньорите NetInfo и Мегаборд България проектът е популяризиран и в Софийското метро и интернет като там достигнатата аудитория наброява над 3 милиона души.
В следващите дискусии експертите запознаха участниците както с рисковете и стряскащата статистика, така и с добрите практики и програмите, които те разработват за превенция и повишаване на осведомеността за кибернасилието сред уязвимите групи.
В последния панел думата имаха най-активните доброволци, които предадоха ценния опит от обученията, които са провели по темата.
По време на конференцията директорът на Ареа 05, Дистрикт 30, Зонта Интернешънъл – г-жа Бистра Илиева връчи на народния представител г-жа Златомира Карагеоргиева-Мострова предложение за препоръки към изпълнителната и съдебната власт за превенция, защита на жертвите и ефективно наказателно преследване на извършилите кибернасилие срещу жени и деца.
В края на конференцията г-н Николай Андреев, връчи специални награди от Vivacom на тримата най-активни доброволци по проекта.
Организаторите заявиха, че работата по този общественозначим проект ще продължи и предстои подготовка на нови инициативи.
Nova Broadcasting Group и NetInfo са основни медийни партньори на проекта „НЕ на кибернасилието срещу жени и деца“.
Повече за организаторите: https://www.zontabulgaria.com
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!