П ървото заседание на Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства относно изчезналия стратегически документ "Пътна карта за реализация на проекта за разширение на газопреносната система на Република България", както и всички факти и обстоятелства относно реализацията на проекта "Турски поток" на територията на Република България, бе прекратено заради спорове по дневния ред. На страницата на комисията бе посочено, че като първа точка днес трябваше да се приемат вътрешните правила на комисията. Като втора точка бе заложено да се изслуша Теменужка Петкова, която бе министър на енергетиката за периода 2014-2021 година. Трета точка бе "разни".
ПП-ДБ: Комисията за „Лукойл“ не трябва да се смесва с „Турски поток“
Днешното заседание се председателстваше от депутата от парламентарната група (ПГ) на ДПС Рамадан Аталай, защото определеният за председател на временната комисия и народен представител от ПГ на "БСП за България" Драгомир Стойнев е подал писмено уведомление, че няма да може да присъства.
Венко Сабрутев се обърна към временния председател на комисията Рамадан Аталай, че от ПГ на "Продължаваме промяната-Демократична България" предлагат да се гласува дневният ред, който те са предложили, а именно изслушване на служебния министър на енергетиката, на Инспектората към Министерство на енергетиката, на организациите "Български елфи", както и на Илиян Василев като анализатор.
"Днешното заседание се провежда по искане на 30 и повече процента от народните представители и съответно трябва да се проведе с този дневен ред, който ние сме изискали от председателя на Народното събрание", каза депутатът Сабрутев. Той се съгласи да бъде изслушана Теменужка Петкова, но от групата държат на посочените три точки, които са били представени писмено на председателя на парламента.
Рамадан Аталай отговори, че предложените хора от ПГ на "Продължаваме промяната-Демократична България" ще бъдат изслушани, но след като предоставят на временната комисия съответните материали и документи, за да се запознаят членовете на комисията.
Народният представител Томислав Дончев от ПГ на "ГЕРБ-СДС" призова Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и Министерски съвет да предоставят "Пътната карта" за газопровода.
Борисов: Готови сме да гласуваме още днес решение за спиране на „Балкански поток“
Той припомни, че преди две години председателят на ДАНС е споменал по време на изслушване в парламента, че той разполага с нея и я е предоставил на министър-председателя. Освен това, ако временната комисия иска да пресъздаде всички събития в период от 3-4 години назад, има огромна по обем информация както в секретно деловодство на Министерски съвет, така и във военното разузнаване.
"Тя, всичката, е класифицирана по ваша преценка", каза Томислав Дончев.
Мартин Димитров от ПГ на "Продължаваме промяната-Демократична България" предложи освен Теменужка Петкова да бъде изслушан и Илиян Василев, който присъстваше в залата.
Станислав Анастасов от ПГ на ДПС се обърна към Венко Сабрутев и Мартин Димитров и заяви, че част от документите са с класифицирана информация и търговска тайна и затова той ги попита как тези организации и експерти, които те канят, разполагат с нея.
Мартин Димитров обърна внимание, че разполага с писмен отговор от бившия служебен министър на енергетиката Румен Радев, който е посочил, че е започнал проверка на Инспектората към Министерството на енергетиката.
"Обърнахте го на предизборен панаир. Тази карта е намерена много по-рано и вие като едни баламурници сте я крили", каза депутатът от ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.
Томислав Дончев изтъкна, че "проект Турски поток на територията на България няма". Затова той предложи комисията да повика посланика на Турция на изслушване. Александър Ненков от ПГ на "ГЕРБ-СДС" пък поиска да бъде изслушан и бившият премиер Кирил Петков.
След призив от страна на Рамадан Аталай да се гласуват вътрешните правила на комисията, Венко Сабрутев заяви, че неговата парламентарна група няма да ги подкрепи, защото не са имали време да се запознаят с тях. Павела Митова предложи да прочете трите листа с вътрешните правила, за да запознае с тях групата на "Продължаваме промяната-Демократична България".
Радаман Аталай предложи на свой ред заседанието да бъде прекратено, след като от "Продължаваме промяната-Демократична България" не са се запознали с правилата. Мартин Димитров обаче призова все пак да се проведе заседание. В крайна сметка първото заседание на временната парламента комисия за "Пътната карта" и "Турски поток" бе прекратено. След края на заседанието Венко Сабрутев отрече, че прекратяването му е по вина на "Продължаваме промяната-Демократична България".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!