К омисията по отбрана към Народното събрание подкрепи предложението България да изпрати на Украйна неизправни зенитно-управляеми ракети от типа 5В55Р и боеприпаси за автоматично стрелково оръжие с калибър 5.56х45 мм с отпаднала необходимост за нуждите на Министерство на вътрешните работи.
„За“ гласуваха 11 депутати, а „против“ четирима.
От „БСП за България“ определиха министъра на отбраната Тодор Тагарев като опасен за националната сигурност и отново поискаха оставката му. „Възраждане“ също гласува против предложението. От „Има такъв народ“ обясниха, че подкрепят изпращането на боеприпаси, но не подкрепят предоставянето на зенитно-управляеми ракети.
Тагарев: Военното ни разузнаване работи изключително добре
Даряването за резервни части на дефектирали ракети от комплексите C-300 по никакъв начин няма да застраши функционирането на българската противоракетна отбрана и е нещо, което е коментирано от Министерство на отбраната в продължение на седмици.
Това заяви пред журналисти в парламента Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС, който заедно с Ивайло Мирчев от "Продължаваме Промяната - Демократична България" коментираха внесеното в деловодството на парламента проекторешение за даряването на допълнителни боеприпаси за Украйна.
Москва спира да доставя на България резервни части за военна техника
Гаджев и Мирчев уточниха, че въпросните ракети няма как да бъдат ползвани от Българската армия.
"Това, което знаем и което е видно от документацията, която има в Министерство на отбраната, че за периода 20-22 г. е имало опити за техния ремонт с фирмата производител от Руската федерация, която е казала, че те не подлежат на ремонт", посочи Гаджев във връзка с дефектиралите ракети.
Комисията по отбрана одобри БТР-и за Украйна
Той уточни, че с един от тези дефектни комплекти, те могат да отремонтират няколко от техните действащи, да ги използват и да защитават своята инфраструктура и градовете.
"Това е една от темите, коментирана от три поредни правителства", добави депутатът.
Ивайло Мирчев заяви, че инициативата за това решение е на Народното събрание.
Има ли опасност армията да остане без боеприпаси, МО отговаря
"Тук не става дума за нещо, което да излиза от складовете на Българската армия и да може да се ползва от Българската армия", коментира депутатът. По думите му става дума за дефектирали ракети, които ние никога не можем да използваме, както и за патрони, които са по натовски стандарт, а не са за оръжията, които се използват в България.
Патроните са от складовете на МВР, уточни Мирчев.
По отношение на подкрепата за Украйна, по отношение на енергийната деверсификация, по отношение на това България да си вземе парите от "Лукойл", има единомислие между партиите, които подкрепят правителството.
"Това не означава, че има коалиция, не означава нищо различно от това, че подкрепяме заедно усилията за Украйна и увеличаване сигурността в тази част на Европа", коментира Мирчев.
На извънредно заседание днес комисията по отбрана към Народното събрание разгледа предложението България да изпрати на Украйна неизправни зенитно-управляеми ракети от типа 5В55Р(К) и боеприпаси за автоматично стрелково оръжие с калибър 5.56х45 мм с отпаднала необходимост за нуждите на Министерство на вътрешните работи.
Вносители са Бойко Борисов (ГЕРБ-СДС), Христо Иванов ("Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), Делян Пеевски (ДПС), Ивайло Мирчев (ПП-ДБ), Кирил Петков (ПП-ДБ) и Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС). Проекторешението е внесено днес.
В мотивите на предложението се посочва, че за последните осем месеца руската армия е извършила над 38 хил. обстрела на населени места в Украйна. В резултат са пострадали близо 8000 цивилни граждани, сред които и деца. При тези обстрели са загинали близо 1500 мирни граждани. Точно затова България трябва да подкрепи Украйна в усилията ѝ да защити мирните си граждани от руския обстрел.
България ще предостави боеприпаси с дефекти, които могат да се използват от украинската армия. Страната ни няма нужния капацитет да ремонтира самостоятелно тези боеприпаси. Тяхното използване от нашата армия би създало сериозен риск за живота на българските военнослужещи.
В предложението за предоставяне на допълнителна военна помощ на Украйна не става въпрос за зенитно-ракетни комплекси, обясни Тодор Тагарев пред журналисти преди началото на извънредното заседание на комисията. Министърът обясни, че България ще предостави на Украйна ракети, които не подлежат на ремонт. Не става въпрос за зенитно-ракетни комплекси от какъвто и да е вид, заяви Тагарев.
По-добре е да не съхраняваме неизправни зенитно управляеми ракети, защото това е опасно и може да бъде застрашен живота на личния състав, каза днес на учебния полигон „Ново село“ адмирал Емил Ефтимов – началник на отбраната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!