К омисията по енергетика в НС заседава извънредно, за да разгледа наложеното вето от страна на държавния глава Румен Радев върху промените в Закона за енергетиката.
Комисията отхвърли ветото на президента с 11 гласа “за” и 3 гласа “против”.
“Ветото на президента се обосновава от факта, че тази значителна реформа не бе придружена с положителна оценка на въздействие. Състоянието на българските гражданите и на енергетиката са основните причини за налагането на вето на промените в Закона за енергетиката от страна на президента Румен Радев”. Това заяви съветникът на президента по правните въпроси и бивш служебен правосъден министър Крум Зарков.
Президентът Радев наложи вето върху измененията и допълненията в Закона за енергетиката
Той коментира, че чрез излизането на свободния пазар механизмите за компенсиране на битовите потребители ще отпаднат през 2026 г. “Предвиденият механизъм за компенсация не поставя необходимите гаранции, че шокът ще бъде преодолян. След 2026 г. трябва да продължи компенсацията, за да могат да бъдат подпомагани хората, които и сега се справят трудно”, поясни още Крум Зарков. Съветникът на президента коментира, че НС трябва да премисли и да обсъди още веднъж реформа, която е съотносима както с европейските изисквания, така и със ситуацията, в която живеят повечето български граждани.
Денков след ветото на президента: Няма риск от рязко увеличение на цените
Христо Алексиев, съветникът на президента по икономическите въпроси и бивш вицепремиер, подчерта, че опасенията на държавния глава са, че това е много сериозна реформа, която ще има дългосрочен ефект както върху пазара така и върху потребителите. “Без необходимия финансов анализ дали във фонда има достатъчно средства за компенсиране на гражданите, може да има дългосрочни отрицателни икономически последици. Притеснява ни какво се случва с държавния ТЕЦ, с Мини Марица Изток. Не е нужно и това прибързване за изразяването на цените в свободния и регулирания пазар. Директивата на ЕС не ни дава крайна дата за либерализация на пазара, нито ни налага начина, по който да се направи тази реформа”, подчерта Христо Алексиев.
Драгомир Стойнев от БСП коментира, че ще подкрепят ветото на президента, защото управляващите се интересуват само от това как да вземат пари от ЕС. “Управляващите не правят и необходимия анализ. Те хвърлят прах в очите”, каза Стойнев.
Радослав Рибарски от ПП-ДБ призова ветото да се разгледа в пленарна зала след като минат местните избори. “Това е значителна реформа. Очаква се цените да тръгнат надолу. Дълго време се отлага законът, трябва да бъде приет час по-скоро”, каза Рибарски.
Борисов и Пеевски питат Денков: Какви мерки са предприети по споразумението с енергетиците?
Павела Митова от ИТН подчерта, че цялостната политика за либерализация на пазара противоречи на социално - икономическата логика и защита на гражданите. “С отмяната на съществуване на обществения доставчик ще се създадат сериозни проблеми и всички ние ще бъдем енергийно бедни. Асен Василев ще има доста сериозни проблеми да изплати компенсациите поради простата причина, че не може да си събере ДДС-то”, заяви Митова.
Делян Добрев, председател на енергийната комисия и депутат от ГЕРБ, заяви, че всички е трябвало да реагират още миналата година, когато се е поел ангажиментът към ЕК. “Ако не приемем този законопроект, означава, че ще рискуваме средствата по ПВУ. И ние имаме притеснения но не смятаме, че тези проблеми са непреодолими и имаме време да ги преодолеем. Либерализацията на пазара на едро ще се случи от 1 юли 2024 г, на пазара на дребно ще се случи от 2026г.”, обясни Делян Добрев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!