Н ародното събрание прие решение за създаването на Временна комисия по проверка на разходваните средства от Министерския съвет и дружествата с повече от 50 на сто държавно участие за последните десет години.
Решението за създаването на комисията бе гласувано с 214 гласа "за".
Първоначалният проект предвиждаше създаването на Временна комисия по ревизията при разходването на средства от Министерския съвет за последните четири години. Вносител на това предложение е ПГ "Изправи се!Мутри вън!". От името на вносителя Мая Манолова настоя, че отговорът на въпроса как са разходвани средствата, събрани от данъците на българските граждани, касае върховенството на правото и репутацията на България като най-корумпирана държава в ЕС.
Ще покажем с тази комисия ценоразписа на скъпата клиентела на властта, заяви Манолова. Тя посочи, че всеки български гражданин, който подаде сигнал в комисията, ще бъде защитен от българския парламент. Манолова заяви, че комисията ще провери големите обществени поръчки, концесиите и т.нар. "черни каси" на властта.
"Наш дълг е да извадим цялата истина за корумпираното управление за последните четири години", каза тя и допълни, че целта на комисията е не "чисти ръце", а започване "на чисто" на новата публична среда.
В хода на дискусията Йордан Цонев направи редакционно предложение, комисията да бъде не комисия по ревизията, а по проверка на направените разходи предвид правомощията на парламента. Предложението му бе прието от пленарна зала.
Депутатите приеха и друга редакционна поправка, направена от Цонев, от обхвата на проверка да бъдат изключени пенсионните дружества и тяхното състояние, тъй като те вече са били подложени на стрес тестове от страна на европейските институции и освен това представляват частна собственост.
По предложение на Румен Христов от ПГ "ГЕРБ - СДС" депутатите приеха вместо последните четири години комисията да направи проверка за последните десет години.
Депутатите отхвърлиха предложението, направено от председателя на ПГ "БСП за България" Корнелия Нинова до избирането на нов Министерски съвет, парламентът да наложи мораториум върху отдаването на концесии, продажба на държавни и общински болници и назначение в държавната администрация, регулаторните органи и предприятията с над 50 процента държавно участие.
Нинова заяви, че е готова да внесе въпросното предложение като отделно проекторешение, което да бъде обсъдено следващата седмица в пленарна зала. От парламентарните групи на ДПС и "Демократична България" посочиха, че е добре въпросът с мораториума да бъде в отделно проекторешение.
След като не бе подкрепено предложението на левицата, Нинова коментира от трибуната, че явно еуфорията от вчерашнаната ситуация за голям "антигерб фронт" трябва да стихне и посочи, че "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!" не са подкрепили предложението за мораториум. Тя поиска прегласуване, но предложението бе отхвърлено със 107 "въздържали се".
Йордан Цонев от ДПС възрази на казаното от Нинова, като изтъкна, че всички са "за" мораториума, но не сега и веднага. По думите му да се вмъква предложение за мораторум в предложение за създаване на временна комисия е "принос в българското право" и разясни, че е необходимо прецизиране на текстовете.
Решението за създаването на временната комисия, гласувано от парламента, предвижда да бъде направена проверка на законосъобразността при разпределянето на финансови средства от държавния бюджет с постановления или решения от
Министерския съвет за последните десет години. Освен това в проверката се включва дейността на дружества като: "Автомагистрали" ЕАД, "Монтажи" ЕАД, "Държавна консолидационна компания" ЕАД, "Български ВиК холдинг" ЕАД, Държавна петролна компания, ДП "Стопанисване на язовирите", Български енергиен холдинг, Електроенергийния системен оператор.
В обхвата на проверката се включват и средствата, разходвани за преодоляване последиците от пандемията от COVID-19, сключването на концесионни договори, сключването на големи обществени поръчки, както и дейността на Националния осигурителен институт, НЗОК, НАП. Проверка е предвидена и на изтичането на личните данни на над пет милиона български граждани от НАП и дейността на Сребърния фонд.
Предвиденият в проекторешението срок на действие на въпросната комисия е три месеца. В състава на комисията влизат членове от всички парламентарно представени партии. За председател бе избрана Мая Манолова от "Изправи се!Мутри вън!".
Междувременно стана ясно, че връщат електронната система за гласуване на депутатите в старата сграда на Народното събрание.
Това ще стане до следващата седмица, обяви председателят на парламента Ива Митева.
Решението на новите народни представители беше да върнат заседанията в сградата на площад "Народно събрание". От четвъртък депутатите гласуват решенията си чрез вдигане на ръка.
ГЕРБ внася предложение за мажоритарен вот
Слави Трифонов: Те са токсична партия, която трябва да изчезне
Спор в НС, парламентът прие оставката на правителството
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!