„В интерес на България е колкото се може по-скоро да плати парите за АЕЦ „Белене“, за да се спре увеличаването на дълга, който всеки ден набъбва със 167 000 евро. След това вече може да се обсъди какво да се прави с оборудването, къде да се използва, да се строи ли централа в България или не”, коментира пред БГНЕС заместник генералният директор на руската държавна корпорация „Росатом“ Кирил Комаров.
По думите му атмосферата на преговорите между руската и българската страна „е напълно доброжелателна и учтива”.
„Решението за прекратяване на проекта не беше наше. Ние бяхме готови да го реализираме, при това при много добри условия за българската страна. Наистина, това беше отдавна. Оттогава животът силно се промени. Но тогава ние бяхме готови напълно да осигурим финансирането на този проект. Бяхме готови за 6,3 млрд евро да построим два съвременни блока, които съответстват на всички постфукушимски стандарти и на всички изисквания и стандарти на ЕС. Ние бяхме готови да направим всичко това, без каквито и да било гаранции от страна на българското правителство. Това бяха много добри условия. Бих казал – абсолютно ексклузивни. Ние никога в живота си – нито преди, нито след това, на никого не сме предлагали толкова добри условия”, посочи Комаров.
„Откакто проектът „Белене“ беше прекратен, географски съвсем недалече, в съседна страна – в Турция, ние се договорихме за изпълнение на проект, в който участваме със собствени пари. Но, обърнете внимание, там условията са съвършено различни. Там строим 4 блока и при това имаме твърда гаранция, оформена като междуправителствено споразумение, че турското правителство ще изкупува произведената от нас електроенергия по много добра цена – 12,35 американски цента за киловатчас. При това за достатъчно продължително време”, допълни той.
Плащаме спешно 400 млн. евро на Русия за АЕЦ "Белене"
Борисов: Няма да позволим България да бъде заобикаляна
Бойко Борисов: Оптимист съм след разговора с Путин
Комаров е категоричен, че „в никакъв случай разговорите за нов старт на проекта не могат да се смесват с темата за заплащането на парите въз основа на решението на Арбитража”.
Той подчерта, че „цената, която беше преди 7 години, днес не може да съществува”.
„България сама трябва да реши ще строи ли тази централа или не. Ситуацията преди 7 години беше една, днес тя е друга. Знаете, благодарение на усилията на „Росатом“ в момента се извършва удължаване на срока за експлоатация на АЕЦ „Козлодуй“. По пети блок вече са подготвени добри обосновки за това, че работата му може да бъде удължена”. Каза Комаров.
Според него АЕЦ „Козлодуй” „може спокойно да работи още много години, ако в нея се влагат не много пари – за частична замяна на оборудване и за частична модернизация”, като тези разходи „са десетки пъти по-малко от инвестицията в нова централа”.
Комаров допълни, че теоретично е възможно, но практически е доста сложно платеното оборудване за АЕЦ „Белене” да се продаде на трета страна. „Този път не е изключен, но при всяко положение ще има дълъг преговорен процес”, поясни той.
„Росатом“ работи прекрасно, защото няма санкции, които да се простират върху сектора на ядрената енергетика. Ние запазваме абсолютно всички действащи договори с всички наши партньори – и в Европа, и в Америка. И в Украйна продължаваме да доставяме ядрено гориво. Нашият бизнес върви, както трябва”, заяви Комаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!