К акво става с българската икономика на фона на дълбоката политическа криза, в която се намираме? Възможно ли е трудностите по съставяне на редовно правителство и временното служебно управление, всъщност да не са толкова лоши за българския бизнес? Тези въпроси коментира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България в „Интервюто след новините” по NOVA.
„Бизнесът не е представен политически, на практика няма десни партии. Тези, които се наричат десни, са леви и ултралеви. Нормалните партии в Европа ги наричат крайно десни, а те са център. Европейският модел на индустриални отношения е тристранен диалог – избраните от хората да управляват водят диалог с бизнеса и синдикатите. Този диалог не съществува от дълго време. Проблемът е, че ЕС потъва, а ние от нашите управници очакваме позиция в Брюксел”, заяви Велев.
Васил Велев: България е като кораб без капитан
Преди това той коментира ситуацията в България.
„Няма как да се развива една икономика добре при пълен отказ на всички системи. Ние сме в такава ситуация”, каза Велев.
„Да започнем с образованието – завършващите средно образование за тези 4-5 години са намалели с 20%. Половината родени преди 18 години вече не завършват. Завършващите с професионално образование са намалели с една трета. Във висшето образование качеството е отвратително ниско. И на входа е отвратително ниско. На всеки завършил средно образование има по 2 места в университетите”, коментира Велев.
„В здравеопазването се изливат маса пари. Хората стават все по-болни, а икономическите агенти в здравеопазването все по-богати”, коментира Велев.
„Пенсионната система всеки ден ражда сив сектор. С това неудачно вдигане и развързване на връзката между осигурителен принос и получаване на пенсия. Социалната система е пробита – там изобилстват кражби от болнични, инвалидни пенсии, от т. нар. френска безработица. Ситуацията всеки изминал ден се влошава. Хората намаляват, администрацията расте. Ние сме страната с най-скъпа електроенергия от началото на юли. Ще строим нови блокове в АЕЦ „Козлодуй”, половината съществуващи не работят. Същото важи и за ПАВЕЦ. Системите са пред разпад.
Доходите ни през 2024 г.: Какво прогнозират работодатели и синдикати
„Преработващата промишленост е на двуцифрен минус. Това е ситуацията. И спадът продължава”, заяви Васил Велев.
„Имаме сектори в преработващата промишленост с 20-30-40% спад, а нямаме мерки срещу това”, допълни той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!