Д ве са мащабните метеорологични прогнози за лятото у нас, американска и европейска, които значително се различават. До самия си край юни ще е топъл, с нормални валежи.
Това заяви климатологът доц. Георги Рачев в интервю за БТА.
Лятото у нас настъпи, сняг в Русия, жеги в САЩ
Как се променят банските от 1900г. до днес
Краткосрочната прогноза за следващите дни вижте във видеото на NOVA.
Лятото през юли и август със сигурност ще е топло, въпросът е колко точно. Според прогноза на Американската агенция за изследване на океаните и атмосферата /NOAA/ и на НАСА, цитирана от Рачев, температурите в България и на Балканите като цяло ще са нормални, без съществени жеги и с нормални валежи.
Българският учен обаче е по-склонен да се съгласи с прогнозата на Европейския климатологичен център, според която
"лятото ще бъде нормално толло и малко по-топло от нормалното".
Какво означава това? Средните температури ще бъдат между 22 и 25 градуса в различните райони на България, но вътре в това "нормално" време ще има периоди на сериозни затопляния.
"Това са т. нар. горещи вълни, които са естествени и се наблюдават през всяко лято у нас. Те продължават три-четири или пет дни, през които температурите са по-високи от обичайните."
Максималните температури в тези периоди през деня достигат до 35 градуса, а на места ще надминават тази граница,
обясни доц. Рачев.
Такава гореща вълна предстои този уикенд, а вероятно ще продължи и в понеделник. В трите дни на много места температурите ще достигнат над 35 градуса и "нищо чудно да бъдат отбелязани и някои температури от 37-38 градуса", смята климатологът.
По думите му затоплянията са напълно нормални за климата на България, каквито са били и по-студените дни на месец юни. Последните се наричат "възврат на студ", което явление се наблюдава на всеки 2-3 години.
Климатологът припомни, че през лятото на 2013 г. и 2014 г. отново през юни имаше периоди от два-три дни, през които температурите бяха много по-ниски от нормалните.
Топлите вълни през юли и август могат да доведат до температури около 38-40 градуса, заяви доц. Рачев.Той не ги определя като "нещо феноменално", тъй като абсолютната максимална температура за повечето български градове е между 43 и 45 градуса. Тези стойности не са от преди 50 или 100, а от последните 20 години, припомни климатологът.
Доста по-малка е вероятността в двата предстоящи месеца да преживеем възврат на студ,
при който максималните температури да паднат под 20 градуса.
Климатологът не се ангажира с прогноза за м. септември, но уточни, че в една или две на всеки пет години той е по-студен и дъждовен в България, а в останалото време също става за почивки. Към момента дългосрочните прогнози предвиждат топъл септември, удобен за хората, които не понасят високите температури през юли и август.
Летните валежи са трудни за прогнозиране,
заяви още климатологът в интервюто си за БТА.
Те имат "петнист характер". Той се характеризира с това, че например в едно село може да падне голямо количество дъжд, а в друго село - до него, може да няма и "капка дъжд". Затова много трудна е прогнозата през лятото на валежите от днес за утре, а още по-трудна е сезонната прогноза за дъжд, обясни доц. Рачев.
Американската прогноза сочи, че валежите у нас ще са малко повече, докато според европейската количествата ще бъдат нормални и дори по-ниски през август.
Обобщаващата прогноза на самия Рачев е за "прекрасно лято - топло и с нормални валежи".
В краткосрочен план, днес ни очакват максимални температури между 29 и 34 градуса.
Времето ще бъде слънчево, с възможност за краткотрайни превалявания в следобедните часове, показа прогнозата на NOVA.
В планините са възможни и валежи с гръмотевици.
Температурата на морската вода е между 20 и 25 градуса.
В събота температурите ще продължат да се повишават, но в западната част на страната отново са възможни краткотрайни валежи в следобедните часове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!