С игурно ли е да теглим кредит онлайн? Това провери Георги Георгиев, след като няколко души се оказаха със заеми на тяхно име, без реално да са взимали. За първи път в „На твоя страна” показаха как работи системата отвътре - през какви проверки и защити минаваме, когато теглим кредит.
„Повечето от компаниите, които оперират на българския пазар, са инвестирали колосални средства в разработването на вътрешни софтуерни системи. Такива подпомагат дейността по кредитирането, като правят различни справки в различни регистри, извършват различни оценки, събират бази данни”, обясни Николай Цветанов от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране.
„Първата проверка - дали това е лицето, което кандидатства. След това се проверява дали този човек работи, осигурява се и има ли други кредити”, уточни кредитният експерт Тихомир Тошев.
Най-сложният технологичен процес е проверката на самоличността. Той минава през няколко етапа, след които трябва да се прецени дали човекът от документа за самоличност и този, който се регистрира за теглене на кредит, е един и същ.
„Тези системи, които се използват за електронна идентичност, минават през много тежки одитни проверки както от страна на независими проверяващи лица, така и се контролират от държавата. Това е доста сложен механизъм на контрол, който да не допусне да се извърши регистрация в една такава система с чужда лична карта”, посочи Георги Димитров - мениджър на фирмата разработчик.
Съветите при теглене на кредит - доверявайте се само на оторизирани институции, четете договорите си внимателно преди да ги подпишете и връщайте взетите пари в срок.
Повече гледайте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!