"Българската комисия за финансов надзор единственото, което може да направи и тя го прави, е да провери дали дадена застрахователна компания спазва общите правила за работа в съответната страна. Но право да проверява дали тази компания е във финансово здраве – българският регулатор няма".
По този начин икономистът Владимир Каролев обясни в "Здравей, България", че, според него, КФН си е свършила работата по въпроса с фалиралата застрахователна компания "Олимпик".
Какво се е случило на 10 май
"Гръцкият регулатор за финансов надзор информира с писмо нашия регулатор за фалита на "Олимпик" и същият ден българската Комисия излиза с решение, с което забранява на "Олимпик" да издава нови полици, по съществуващи такива да разширява покритието или да удължава срока им", обясни Каролев.
От днес застрахованите в "Олимпик" остават без "Гражданска отговорност"
И продължи, че това решение на КФН е публикувано на сайта им, както и всички банки в България са информирани.
"Ако има някаква вина Комисията, тя е, че може би е трябвало информацията да стане медийно достояние", смята икономистът.
197 хиляди са българските граждани, които са се доверили на "Олимпик". От тях 110 хиляди са сключили тримесечна застраховка "Гражданска отговорност".
"При тях сумите, които евентуално трябва да се върнат, са между 3 и 33 лева. Около 9 милиона общо трябва да се върнат на тези малко под 200 хиляди души. И така средната сума се получава по 45 лева на човек", коментира Каролев.
Застраховател фалира, 275 хил. остават без „Гражданска отговорност”
Според икономиста по-големият проблем идва дали ще се възвърнат парите на хората, застраховали се в "Олимпик" за по-голяма сума, например застраховка за щета.
Евентуалният изход, който вижда експертът е, държавата да плати обезщетения, но след делото за фалит, като парите ще се дадат през Гаранционен фонд и Обезпечителния фонд, които са подписали споразумения със същата аналогична структура в Кипър.
Вчера финансовият министър Владислав Горанов призова ръководителя на управление "Застрахователен надзор” в КФН Ралица Агайн да напусне поста си.
Владимир Каролев описа тази случка с английска поговорка, която казва, че "когато публиката счита, че някой е виновен, той е виновен, без значение дали наистина е така".
Какво се случи досега по казуса накратко
Вчера главният прокурор Сотир Цацаров разпореди проверка на КФН заради прекратяването на дейността на клона на "Олимпик” в България. Предмет на проверката ще е и работата на Ралица Агайн.
Граждани организираха протест срещу "спането” на Комисията за финансов надзор.
Борисов за „Олимпик“: Ще опитаме да помогнем
Премиерът Бойко Борисов свика среща в Министерски съвет с финансовия министър Владислав Горанов и ръководството на Комисията по финансов надзор, за да обсъдят казуса с фалиралата кипърска застрахователна компания "Олимпик”. След това вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева прие в МВнР посланика на Република Кипър Мариос Кундуридес.
БСП поиска извънредно заседание на парламента
Председателят на парламента Цвета Караянчева обяви, че свиква извънредно заседание на Народното събрание, насрочено за днес.
В пост във Facebook Весела Николаева от Инициатива за финансова грамотност, описва ситуацията в фалиралата ЗК "Олимпик", като обяснява функциите на КФН и законовите процедури в България и ЕС.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!