Е мил Мешев от Планинската спасителна служба към БЧК призова хората да си правят планински застраховки. Той коментира в „Здравей, България“ по NOVA случая с бедстващия планинар в Стара планина, който спасителите издирваха пет дни.
„Това е безотговорното поведение.
Не можеш да не се замисляш какво става долу. Имаш роднини и приятели, които се притесняват за теб.
Той не е бил бедстващ. Знаел е много добре какво прави”, категоричен е Мешев.
Снеговалеж затруднява издирването на туриста в Стара планина
ПСС издирва турист, изчезнал преди три дни
„Безкрайно съм благодарен на всички, които са ме търсили. Извинявам се за всички главоболия, които съм причинил. Аз не знаех какво става долу, не съм и мислил какво става долу”, сподели Тодор Владимиров при слизането си от планината. Тодор обаче е категоричен, че не може да плати операцията по издирването му. Той нямал планинска застраховка и не можел да разчита застрахователи да платят разходите по издирването му, а нямал и тези пари.
Дискусионен остава въпросът кой ще плати операцията на спасителите, продължила понече от три дни.
Емил Мешев посъветва хората, които обичат да ходят в планината,
да си направят планинска застраховка, която за една година излиза 35 лв.
Той не се ангажира да изчисли колко е струвала цялата спасителна операция, но по думите му над 300 лв струва полетен час с хеликоптер.
„Планинската служба е съставена от над 500 души, от които само 40 са на щат. Останалите са добровлци. Те са оставили работата си, за да помагат в търсенето на загубили се в планината хора.
Тези 500 души трябва да ги обучаваме, да ги екипираме. На ключови места в планините имаме 24-часови дежурства”, добави Мешев.
Какво да правим, ако батерията на телефона ни падне и нямаме връзка в планината
„В конкретния случай за 20 минути получихме информация от Пожарната за клетката, която последна е била в комуникация с телефона на изчезналия турист. Винаги опитайте да изпратите първо SMS, защото SMS-ите минават по-лесно през мобилните оператари. Ако не може да изпратите SMS, пробвайте да се обадите на телефон 112. Трябва само да държите батерията вътре в телефона”, обясни Мешев.
На какво разчитат доброволците спасители
„Имаме хора със всякакви професии. Те са доброволци и не получават заплата. Надяваме се Законът за доброволчеството да даде някакви преференции на тези хората. Например, в Троян те са освободени от данъци. В София ползват карти за градския транспорт. БЧК също изпитва такива затруднения и един такъв закон би помогнал и на тях”, коментира още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!