Д ържавният глава Румен Радев свиква първото заседание на новоизбраното 49-о Народно събрание в сряда, на 12 април. Централната избирателна комисия (ЦИК) обяви вече имената на новите 240 депутати, които влизат в парламента.
Радев свиква първото заседание на 49-ото НС на 12 април
Кой ще бъде най-младият и кой най-възрастният депутат в Народното събрание?
Последният звънец на 48-ото Народно събрание бе ударен от Вежди Рашидов. Именно той ще бие и първия звънец на 49-ия парламент. Рашидов отново е най-възрастният депутат сред новите 240, които ще прекрачат прага на НС в сряда.
Съгласно Конституцията първото заседание на Народното събрание се открива от най-възрастния присъстващ народен представител.
ЦИК обяви имената на новите 240 народни представители (СПИСЪК)
Кой е Вежди Рашидов?
Той е 71-годишен. Популярен български скулптор и бивш министър на културата. Рашидов откри и предходния парламент, а три дни по-късно, след разпалени дискусии, бе избран и за негов председател.
На този етап все още не е ясно дали той ще бъде кандидатурата на ГЕРБ за ръководител и на 49-ото Народно събрание.
Ето как се разпределят мандатите в 49-ото Народно събрание
Освен най-възрастният депутат, от ГЕРБ-СДС ще бъде и най-младият, показват справките в Централната избирателна комисия /ЦИК/.
Това е 23-годишният Георги Кръстев,
роден през 1999 година. Той е областен координатор на ГЕРБ в Русе и втори в листата на коалицията.
Георги Кръстев завършва МГ "Баба Тонка" с отличие и в момента е студент по специалността "Право" в Русенския университет. Има множество академични и спортни постижения.
Ще има и други интересни лица сред останалите депутати в новия парламент -
политолози, археолози, историци и журналисти. Някои от тях са с по три магистратури.
Цели 31 пък имат опит в изпълнителната власт като министри в правителствата на Бойко Борисов и Кирил Петков.
Лидерът на ГЕРБ този път ще се закълне като депутат от Пловдив. Прави го за първи път от 2021 г. насам, след като пропусна няколкото къси парламентарни мандата. В предизборната кампания сега обеща, че този път ще влезе в парламента, за да преговаря лично за правителство.
Това обаче няма да направи Слави Трифонов, който остава извън НС.
Лидерът на ИТН се закле само веднъж досега, когато партията му направи сефтето в парламента през април 2021 г. Тогава той така и не отиде в сградата на парламента, но се включи дистанционно в работата на 45-ото народно събрание, провело едва 9 заседания.
С отказа си Трифонов освобождава място за 31-годишния Станислав Богдански от Благоевград. Той бе трети в листата, но с 349 преференции се изкачи място нагоре. Богдански е завършил публична администрация в ЮЗУ "Неофит Рилски", кара магистратура по национална сигурност. Работи в застрахователната сфера.
Трима психолози ще има сред депутатите от този мандат
Сред новобранците в парламента е Валентина Димова от БСП, която е магистър по социална психология и е работила като психолог в център за обществена подкрепа в Полски Тръмбеш.
Освен нея експерт по психология и социални дейности е и Илиана Жекова от ГЕРБ, която има парламентарен опит. Както и колежката ѝ Христина Георгиева, която освен че е завършила политически мениджмънт, има специализация по психология.
Още осем са медиците в 49-ото НС. Най-много са в ГЕРБ - бившият здравен министър и хирург проф. Костадин Ангелов и доц. Лъчезар Иванов. Тук има и двама анестезиолози - д-р Красимир Събев от Смолян и Иван Червенков от Пловдив.
Пулмологът д-р Александър Симидчиев и ортопед-травматологът Ивайло Митковски от Варна са в групата на ПП-ДБ. Последният е новобранец в парламента. Роден през 1966 г. във Варна. Работи в МБАЛ “Света Анна” и е гл. асистент в МУ - Варна. Той е един от учредителите на ДСБ, общински съветник от 1991 г. насам.
Групата на лекарите в НС се допълва от Джевдет Чакъров от ДПС. В парламента се завръща имунологът проф. Андрей Чорбанов от ИТН.
Запазва се тенденцията от последните парламенти - под 1/4 от всички са жени. 57 са представителките на нежния пол, които ще седнат зад парламентарните банки в този мандат, съобщава "24 Часа". За сравнение - в 47-ото НС бяха 54 жени, а в предходните два парламента - 57 и 56. Най-много жени имаше в последното редовно 44-о НС - 65, което прави цели 27%.
В 49-ото Народно събрание ще има шест парламентарни групи: ГЕРБ-СДС с 69 депутати, "Продължаваме промяната - Демократична България" с 64 депутати, "Възраждане" с 37 депутати, ДПС с 36 депутати, БСП за България с 23 депутати и "Има такъв народ" с 11 депутати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!