П арламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. Реакциите след избора не закъсняха. 

След близо година без редовен кабинет и няколко извънредни избора първата политическа сила ГЕРБ-СДС предложи вариант - съвместно управление с БСП и ИТН и подкрепата на "Демокрация, права и свободи", а начело застана Росен Желязков. 

Политическият пъзел се нареди: България има редовно правителство

Гласуване на проектокабинета „Желязков“ в НС

Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов отбеляза, че вече има правителство и лидери, които носят отговорност за държавата.

"Аз съм с ясното съзнание, че това правителство носи огромни щети на нас като политици. Видях, водена от Пеевски опозиция, прегърнати с Кирил Петков, Йордан Цонев и Асен Василев, както и "Възраждане". Те говорят неща, които са несъвместими. Участвал съм в договарянето на предишното правителство. Нямаше мнозинство, което без трикове да мине. Тогава хората на Чакъров се съгласиха да дадат подкрепата си за правителство. Последните дни двете неща, които Атанасов поискаха от мен - да се спре избора на главния прокурори това ВСС да не може да избира прокурор - се случиха. Въпреки това от ДБ не дойдоха в кабинета", обясни Борисов. 

Съпредседателят на ПП Кирил Петков увери, че коалицията ще бъде силна опозиция. "Ще следим всяко решение на правителството, ще го пазим от изкушения. Ще имаме експерти, за да проследим всеки министър, дали средствата отиват за хората, а не за нечии интереси. Има политики, които са много трудни за ГЕРБ - например трите антикорупционни закона. Ще работим с гражданското общество. Имаме огромни съмнения, че голяма част от министрите имат директна зависимост от Пеевски. Пример е братът на спортния министър - заради хотел на Халкидики е взел заем от ББР. Г-н Караджов пък има тенденции да избира обществените поръчки по непрозрачен начин. Надяваме се да им бъдем ясен коректив", коментира той, цитиран от NOVA.

Съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов от своя страна заяви, че вратата към сътрудничество с ГЕРБ-СДС "може да бъде затворена с ритник". "Ние сме вече в опозиция и имаме много сериозни разминавания с ГЕРБ по отношение на приоритетите. Иначе щяхме да бъдем част от коалицията. Не видях никъде в споразумението да има мерки за ограничение на руския шпионаж в страната. Имаме опитомени левица и коалиция, защото службите много отдавна са опитомени и не противодействат нито на чуждите заплахи, нито на корупционните практики. Борисов, създавайки тази коалиция, на практика събра разделеното ДПС. А формацията на Пеевски гласува против правителството, но има министри в него”, заяви Атанасов.

Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски отказа да се асоциира с другите партии от опозицията. "Парламентарната ни група ще работи за хората. Какво значи опозиция? Гледам другите в опозиция - трагедия! Не можем да бъдем едно с тези с пачките и пуделите. Желанието ни беше за избори, защото днес се роди нещо много нечистоплътно. Да му е честито на Борисов, че събра тези, които години наред се отричаха от него и го обиждаха! Говореха всякакви гадости за него, вкарваха го в затвора, чегъртаха го, а в момента са в любов и целувка в коалиция на имунитетите", заяви той. 

По думите му на Председателски съвет се е случило нещо "срамно". "Повдигнах темата защо няма Комисия за имунитетите. Председателката отговори: "Още малко". Когато приключихме, отидох и я попитах защо гази закона и извършва укривателство, а тя ме помоли кабинетът да мине. Сделката е пазене на дерибеите и недаване на техните имунитети. Днес е краят на Прехода. Koгато БСП работи със СДС, а ГЕРБ - с дерибеите, нещо лошо свършва. Аз скоро ще управлявам като лидер на новото начало", каза още Пеевски.  

С публикация във Facebook и лидерът на "Има такъв народ" изказа позицията си.

„Казах, че ще направя всичко възможно, ако зависи от мен, да има правителство. Също така казах, че няма да правя никакви договорки и дори няма да разговарям с Делян Пеевски и неговата партия. За разлика от голяма част от българските политици, аз обикновено правя това, което казвам. И сега, България, най-накрая ще има редовно правителство и, забележете, без участието на „Ново начало“ и Делян Пеевски. Ако сега няма правителство, което да приеме бюджет и да почне да оправя разрухата, причинена от Асен Василев, след два месеца държавата няма да има пари за учители, лекари, пенсионери, научни работници и т.н. Ще направя всичко по силите си и по силите на „Има такъв народ“ да стабилизираме страната ни и след няколко години да започнем да се оправяме. Въобще не ми е приятно, но аз правя и ще направя този компромис, защото това е единственият начин, чрез който ще стане по-добре. За всички ни“, написа Трифонов.

„Това правителство е добре дошло за „Възраждане“, защото то ще ни даде хиляди възможности да растем и да станем първа политическа сила, но е лошо за България“. Така Костадин Костадинов коментира избора на кабинета „Желязков“.

„Ако аз трябва да избирам между вариант, който е добър за „Възраждане“ и лош за България, и добър за България и лош за „Възраждане“, ще избера вторият“, добави още той.

По думите му правителството ще е с много кратък хоризонт.

„Изключително нескопосано е съставено – Борисов каза, че били най-добрите му хора, ако това е най-доброто на ГЕРБ, Бог да пази България. Този кабинет е събрал несъбираемото. В него има партии, които взаимно са се отричали с години. Не можем да сме сигурно, че Доган в един момент няма да се събуди сутринта с идеята да нанесе мощен „депесарски шут“ на Борисов, не можем да сме сигурни, че това няма да се случи и с ИТН. Подозирам, че това ще се случи, когато започнат да разпределят баницата – те вече го правят“, каза Костадинов.

По думите му в началото най-вероятно ще има период на меден месец, в който няма да има проблеми.

Ще бъдем истинска, не просто фиктивна опозиция на един от участниците в тази конфигурация, заяви Радостин пред журналисти председателят на партия МЕЧ Радостин Василев, след като парламентът избра кабинета „Желязков“.

На всички участници сме опозиция, защото българите нищо не успяха да постигнат за четири години – от протестите до днес, освен да върнат Борисов отново на власт. Това е твърде жалко, каза Василев.

Според него само МЕЧ се противопоставя истински на това, за което мечтаха много българи през 2020 г. Да не виждат Борисов, Пеевски и „гешевците“ в България на висши държавни постове, добави той.

„Днес видяхме най-голямото предателство на „Има такъв народ“, на БСП не е изненадващо в тази им конфигурация и подкрепа на Доган, който винаги отзад помага за нещо отвратително в България“, каза Радостин Василев.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Израел порази военен обект на "Хизбула" в Ливан

Свят Преди 4 часа

Това съобщиха израелските въоръжени сили

<p>Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа</p>

Киселова поздрави ансамбъла за златото в многобоя на Световната купа в Баку

Свят Преди 6 часа

Тя заяви, че победата на ансамбъла е донесла голяма радост не само на почитателите на художествената гимнастика в България, но и на всички българи

Мегаконцертът "Старият" Криско: Беше много лично и в същото време – страхотен купон

Мегаконцертът "Старият" Криско: Беше много лично и в същото време – страхотен купон

Свят Преди 7 часа

Криско сподели, че вероятно е имал провали в живота си, но той помни хубавите моменти

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Разследват убийство на тъст и зет в Германия

Свят Преди 8 часа

Властите смятат, че зад убийството стои личен мотив

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Великденското примирие между Киев и Москва се превърна в дипломатически фарс

Свят Преди 8 часа

Очевидният провал на примирието подчертава колко трудно ще бъде за Тръмп да реализира своята амбиция да постигне траен мир в конфликта

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

"Фокс нюз" нарече Киев "руски град"

Свят Преди 9 часа

По-късно грешката беше поправена

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Даниел Бачорски: Шеф Ангелов ми каза, че ми липсва амбиция, а аз просто не мога да готвя (ВИДЕО)

Любопитно Преди 9 часа

За Даниел участието му в Hell’s Kitchen е било нещо различно и ново

<p>Най-смъртоносната инфекциозна болест се разпространява във Великобритания</p>

Скок на случаите на туберкулоза във Великобритания

Свят Преди 10 часа

Повишаването на броя на случаите вероятно се дължи отчасти на прекъсванията в медицинското обслужване по време на пандемията COVID-19

<p>Израелски въздушни удари предизвикаха кръвопролития в Газа</p>

Израелски въздушни удари взеха жертви в Газа

Свят Преди 10 часа

Нетаняху се зарече да продължи войната и да върне у дома останалите заложници, държани в Газа

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Тръмп отключи "кутията на Пандора": Архивите за Кенеди разпалиха семейна война

Свят Преди 10 часа

10 000 страници с документи, свързани с убийството на Кенеди, бяха публикувани в като част от разсекретяването на националните архиви

<p>Камбанен звън срещу авторитаризма</p>

Стотици хиляди на протест срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 11 часа

"Бог постави Тръмп на власт", заяви контрапротестиращ

Здравословен козунак - мисията възможна

Здравословен козунак - мисията възможна

Любопитно Преди 11 часа

Вижте как да си го приготвите:

Политика на ръба: Орбан предизвиква ЕС в най-напрегнатия момент

Политика на ръба: Орбан предизвиква ЕС в най-напрегнатия момент

Свят Преди 12 часа

Из цяла Унгария се появяват плакати с послание: „Да не им позволим да решават вместо нас“

Изчезнали завинаги от киното: Звезди, изоставили кариерата си поради нелечими болести

Изчезнали завинаги от киното: Звезди, изоставили кариерата си поради нелечими болести

Любопитно Преди 12 часа

Те напуснаха Холивуд поради сериозни здравословни проблеми.