Д есетки смелчаци от цялата страна се хвърлиха в опит да хванат Богоявленския кръст, който да им донесе здраве през цялата година. По-рано в ледените води на Тунджа кръста бе даден на най-малкия участник в легендарното мъжко хоро - 10-годишният Драгомир.
Вижте уникалното мъжко хоро, което се играе от вече 100 години
18-годишният ученик от Втора немска гимназия Никола Божилов извади кръста от езерото в „Дружба” в София, където традиционно се извършва водосветът. Той скача в ледените води за трета година, но за първи път е най-големият късметлия. След разпятието във водите скочиха около 40 млади мъже.
23-годишният студент в Морското училище Младен Славчев извади кръста от морето край първа буна във Варна. Заради лошото време кръстът бе хвърлен от брега край буната. Общо 33 смелчаци се хвърлиха в ледените морски води.
Иван Младенов извади кръста от бурното море край Обзор. Тази година да се потопят в студените вълни се престрашиха едва трима младежи. За смелостта си поздравления получиха Димитър Калпаков и Костадин Костадинов. Преди ритуала с хвърлянето на кръста в местния храм "Св. Йоан Предтеча" бе отслужена литургия.
25-годишният Светослав Попов извади хвърления във водите на р. Бистрица в Благоевград Богоявленски кръст. Традиционният ритуал се проведе при снежна виелица и минус 3 градуса температура. Младежът е студент първи курс в ЮЗУ "Неофит Рилски" и за шести път се хвърля в ледените води. По традиция младежи в народни носии и трикольора играха хоро в реката. На площад "Македония" бе извършен и ритуалът по освещаване бойното знаме на Военно формирование 26400.
Точно в 11.30 ч. пловдивският митрополит хвърли кръста в река Марица, а температурата беше под нулата. Около 50 смелчаци се престрашиха да влязат в ледената вода в Пловдив. 51-годишният бизнесмен Стефан Митков успя да извади кръста. Той скача за шести път в реката.
И в Русе спазиха традицията на Богоявление да се хвърля кръстът във водите на река Дунав, но заради тежката зимна обстановка общината забрани хора да скачат, за да го извадят. Въпреки това 15 смелчаци се бяха подготвили да се хвърлят в реката въпреки силния вятър и течението. Те дори подписаха декларации, че поемат отговорността за действията си, но кметът бе категоричен, че няма да го позволи. Желаещите да скачат решиха все пак да се потопят в реката, без да плуват, за да са здрави през годината. Владиката Наум пък хвърли християнския символ, завързан с въже.
Богоявленският кръст от ледените води на езерото в парк „Йордан Капсамунов” в Стара Загора извади 29-годишният Димитър Димов. Старозагорецът живее в Лондон и се е върнал у дома специално за ритуала. Тази година в него се включиха 16 млади мъже, а най-малкият участник бе 13-годишният Янко Димов. Старозагорците се потопиха за здраве във водата, благословена от Старозагорския митрополит Киприан.
Силният вятър в Пазарджик отклони хвърления в река Марица Богоявленски кръст и той падна почти на брега. Това разочарова 15-ината смелчаци, които бяха влезли в студената вода, както повелява традицията. "Такава е Божията воля", заяви епископ Яков по повод коментарите на събралите се хора. Кръстът бе хванат от 32-годишния Николай Димитров от Пазарджик, който гледаше тържествения ритуал от брега.
В Кърджали бяха хвърлени два кръста - в реката и в басейн. Двама свещеници – отец Петър Гарена и първоучителят на малките християни от Неделното училище в храма „Св.Йоан Предтеча“ отец Николай Величков, бяха начело на двойния ритуал. Очаквано и тази година отец Петър превърна хвърлянето на кръста в атракция, този път ексцентричният поп го хвърли от крана на пожарна кола и, разбира се, в компанията на кмета Хасан Азис. За 4-и път той попадна в ръцете на Величко Карабоюков, треньор на детския отбор по водна топка и учител по физкултура в Езиковата гимназия. По същото това време в двора на средновековния манастирски комплекс „Св.Йоан Предтеча“ вървеше паралелната Богоявленска церемония. Там 32 деца послушници в Неделното училище при храма, сред които и момичета, се хвърлиха да спасяват кръста в надуваемия басейн /с размери 10 х 6 метра/, изграден от родители. Разпятието бе уловено от малкия Лъчезар.
В София по-рано се състоя и церемония по освещаване на бойните знамена на Българската армия, но тя се проведе в тежки зимни условия пред Паметника на незнайния воин. Патриарх Неофит отслужи Велик водосвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!