И ван Нейков, който е бивш социален министър и експерт по трудово законодателство, коментира в предаването "Здравей, България" по NOVА кой и при какви условия има право на обезщетение за безработица заради пандемията от Ковид-19.
Сачева: 4 777 е най-големият пик на безработните за ден
Един от зрителите задава въпрос към предаването. Той е сезонен работник, който е бил на борсата цяла зима. Готвел се е от 1 май отново да започне работа. Той пита: "След като този месец срокът, в който ми се плаща обезщетение от НОИ приключва и възможността да се върна на работа се изпарява, заради наложените ограничения, какво да правя?".
Деница Сачева: Животът винаги е най-важен
"Той е използвал правата си по повод на предишното уволнение. Сега не би могъл да продължи да ползва право на обезщетение по повод на това вече отминало уволнение. За да може да се породи отново правото му на обезщетение, макар и в доста по-малък размер ще бъде, той трябва отново да постъпи на работа, да започне отново неговото осигуряване и чак тогава, ако бъде освободен от работа, тогава вече ще може да се обърне към системата", дава отговор Иван Нейков.
„Преди това нарастване на броя на безработните, ние имахме близо 180 000 души без работа. Така че от тази гледна точка никак не са малко хората в положението на зрителя“, коментира бившият социален министър.
Доц. Попов от ВМА обясни симптомите на коронавируса
"Всеки може да се регистрира в Бюрото по труда, но не всеки има право на цялото ветрило от възможности. Хората, които нямат право на обезщетение, те има право да искат услугата от Бюрото по труда „Търсене на работа“. Бих посъветвал дори онези хора, които нямат право на обезщетение, също да търсят системата, за да могат да получават от нея информация. Колкото и да е малък броят, все пак работодателите обявяват и свободни места", добави Нейков.
Починалите от коронавируса в България станаха 12, излекуваните са 30
Относно правата на българите, които сега се прибират от чужбина, където са работели, но не са плащали осигуровките си у нас:
"По неофициални данни броят на хората, които са се върнали в България, възлиза на 200 000 души. Те не са се осигурявали в нашата осигурителна система и от тази гледна точка нямат права за предишно осигуряване, тоест те нямат право на обезщетение, но имат право на останалите услуги и информация, посредническа услуга, квалификация.
Служители от хотел в Банско: Уволниха ни веднага след обявяване на карантината
Те трябва да проверят осигурителните системи на държавите, от които идват и където са работили. Възможно е там да са се породили права, които те могат да ползват под формата на обезщетение, но това могат да го направят като проверка само те", обясни той.
Повече вижте във видеото горе.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!