И мето на родения през 1957 година Румен Гайтански става публично известно през 90-те години. По това време той основава фирмите ДИТЦ и "Волф 96" (от която всъщност идва и прякорът му "Вълка"), които получават концесията на сметосъбирането в София и реално се превръщат в монополист по почистването на столицата.
(Видеото по-горе: Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка)
Концесията е прекратена едва през 2006 година, след като двете дружества отказват да почистват и София изпада в криза с боклука. Макар да се отказва от София, фирми на Гайтански обслужват други български градове като Стара Загора, Сливен, Кърджали, Поморие.
През 2018-2019 година Гайтански се завръща в бизнеса и в столицата чрез друга своя фирма "Грийн Партнърс", с която общинското дружество "Чистота Искър" сключва договор за наем на техника. Негово дружество притежава и мажоритарния дял от столичната къпалня "Мария Луиза" в Борисовата градина. Тя е собственост на акционерното "Парк Мария Луиз" АД, в което участие имат фирми, свързани с него. От своя страна Столична община е миноритарен акционер чрез "Софийски имоти".
По информация на в-к "Капитал" през 2023 година, Румен Гайтански е предложил на общината да размени басейна срещу 24 общински имота, сред които терени с предназначение за паркинги, жилищни сгради и дори училища. Поне до момента обаче това така и не се случва и остава на ниво идея.
Отделно от това, той има интереси и в сектора на водоснабдяването и канализацията, като свързана с него е компанията "Кристална вода", печелила големи обществени поръчки.
В личен план, не се знае почти нищо официално за Румен Гайтански.
Това, което е известно е, че има дъщеря от една от най-красивите българки, бившата "Мис България" Ивайла Бакалова, на име Рая. Наскоро тя завърши един от най-престижните университети във Великобритания - City University of London.
Името на Румен Гайтански отново влиза в общественото полезрение преди няколко години, когато става ясно, че редица фирми са получили огромни кредити от държавната Българска банка за развитие. ББР има за цел да подкрепя малкия и средния бизнес. Сред фирмите, получили най-големи кредити, е свързваното с Гайтански строителното дружество „Роудуей кънстракшън“. През 2019 г. то получава от ББР рекордните близо 150 млн. лева заем. Това се случва месеци след създаването на фирмата.
Именно в тази връзка днес започват и обиски, а Комисията за противодействие на корупцията (КПК) започва разследване на заема от 150 млн. лева, който ББР е отпуснала през 2019 година. Под надзора на Софийска градска прокуратура, КПК провежда разследване за присвояването на сумата от ББР. За кредита имало данни, че е бил фиктивно обезпечен.
Претърсване се извършва и на фирма, с адресна регистрация в гр. Кърджали, за които има данни, че е получила 30 млн. лв. от усвоения кредит. Сред претърсените адреси е и този на бивш директор на ББР.
След приключване на действията по разследването, наблюдаващите прокурори ще преценят дали има основания за повдигане на обвинения.
Има данни, че управителят на фирмите-бенефициенти е напуснал страната, поради което същия ще бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Същото се отнася и за бившия директор на ББР.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!