Е милиян Гебрев работи като служител на държавната фирма „Кинтекс”, която се занимава с износ на оръжие и боеприпаси. Напуска „Кинтекс” малко след началото на прехода, за да започне частен бизнес, като използва опита и контактите си главно в Северна Африка, съобщава агенция „Фокус”.
Така Гебрев създава „Емко” през 1992 г. като основният предмет на дейност на фирмата е износ на боеприпаси.
През 2001 г. е задържан от митническите власти на САЩ кораб, превозващ 30 млн. патрона за Никарагуа. Патроните са 7,62 мм за автомат „Калашников” АК-47. По-късно Гебрев успява да освободи товара.
Името на бизнесмена се свързва и със скандал с оръжие от Македония през 2006 г. Тогава властите в Скопие задържат три български камиона с картечници МГ-3 и 33 минохвъргачки М-43, взети от местната казарма „Гоце Делчев”, които е трябвало да бъдат изнесени през България за трета страна.
По документи оръжието е трябвало да бъде претопено в металургичния завод „Тито”, но от завода го продават за близо 200 хил. долара, като обясняват, че с парите ще се купят противогази за македонската армия. Картечниците са продадени на цени 10 пъти по-ниски от пазарните и в крайна сметка сделката е анулирана.
През 2012 г. името на Емилиян Гебрев фигурира в т.нар. „черен списък”, пратен до българското външно министерство от Руската федерация. Според Москва, Гебрев продавал оръжия в Грузия и в други размирни райони.
На 3 април 2016 г. Комисията за защита на конкуренцията блокира Емилиян Гебрев в опита му да купи оръжейния завод в Русе „Дунарит”. Решението идва седмица след като ДАНС започва проверка на договори, сключени от кандидат-купувача с държавната „Кинтекс”. В определението на КЗК е записано, че сделката по продажбата на фабриката трябва да бъде спряна временно. Като причина за това се посочват течащи спорове между акционери, участващи във веригата на собствеността на завода, заради навлизането на нов съдружник.
Държавата неуспешно се опитва да поеме управлението на „Дунарит” – чиито бивш собственик е Цветан Василев, управителят на фалиралата Корпоративна търговска банка. Към предприятието освен Гебрев, претенции има и офшорната компания „Виафот инвестмънт”.
На 25 юли 2017 г. лицензът на оръжейната фирма „Емко” е замразен след проведено заседание на Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет. На съвета са разгледани получени от МВР справки, за извършени проверки в няколко от оръжейните фирми в страната, сред които и „Емко”. Констатирани са редица пропуски, включително нарушения относно изискванията към устройството на обектите, предназначени за търговия с оръжие, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия, на правилата за съхранение, както и на условията за планирането и проектирането на строежите.
На 9 август 2017 г. след сигнал от Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество и последвало щателно разследване, държавното обвинение подвежда под отговорност собственика на „Емко” за пране на пари при покупката на „Дунарит” . Той е пуснат на свобода с мярка „подписка”. Срещу Емилиян Гебрев е образувано наказателно производство за организирана престъпна група, в което той е сочен за организатор.
На 16 септември 2017 г. министърът на икономиката Емил Караниколов съобщава, че държавният ВМЗ Сопот е определен да изпълнява договори с „Кинтекс” за износ на оръжие вместо „Емко”. Причината е, че дружеството, собственост на Емилиян Гебрев, е с отнет лиценз за търговия.
В същото време от фирма „Емко” съобщават, че от август 2017 г. близо 650 тона боеприпаси са блокирани от август край Бургас и не могат да бъдат транспортирани заради държавната намеса.
Всичко това се случва на фона на протест на работниците на предприятието, които настояват лицензът на завода да бъде възстановен.
На 21 септември 2017 г. в медиите излиза информация, че оръжейната фирма на Емилиян Гебрев фигурира в забранителен списък на Държавния департамент на САЩ с дружества от Китай, Русия, Северна Корея, Судан, Сирия, Турция и други държави, на които е забранено да търгуват с американски фирми. „Емко” е единствената компания от България в списъка.
На 10 октомври 2017 г. държавата и военният завод „Емко” постигат споразумение. „Емко” получава обратно всички договори с „Кинтекс”
На 18 януари 2019 г. собственикът на дружество „Емко” е извикан в Националната следствена служба. След повече от час престой в следствието Гебрев излиза с „прецизирано обвинение”.
На 21 януари 2019 г. петчленен състав на Върховния административен съд връща казуса със собствеността върху завод „Дунарит”, за която претендира Гебрев, за ново разглеждане от Комисията за защита на конкуренцията.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram