С омалия е страната с най-висок индекс на корупция от 180 наблюдвени страни, сочи годишният Глобален корупционен индекс за 2019 година (CPI) на „Transparency International“. Индексът за възприятие на корупцията на България през 2019 година е 43 пункта, като с това страната заема 74 място в световната класация.
В рамките на регионалната класация на държавите-членки на Европейския съюз страната ни продължава да заема последно място (средната стойност на индекса за 64,32).
Разследване: Корумпирани венецуелски политици тайно в България
България е включена за 22 път в изследването на Transparency International. В сравнение с предходната година индексът бележи незначително повишение от 1 пункт.
Промяната от една точка в резултата на Индекса обаче не е статистически значима, тъй като стойности на индекса под 50 пункта са показател за систематичен проблем с корупцията и за неефективна борба.
Цацаров: Само 7% от служителите на КПКОНПИ се занимават с антикорупция
За отбелязване на съществен напредък е необходимо подобрение на резултата със статистически значимо повишение над 3 пункта. Резултатът през 2019 г. не позволява на страната да се придвижи напред от последното си място в класацията на Европейския съюз.
Анализът на резултатите от индекса на България за периода 2012 – 2019 г. дава основание за критична оценка – липсва съществен напредък в противодействието на корупцията, като на фона на положителното развитие при значима част от редица държави-членки на ЕС (като например Естония, Чехия, Гърция) индексът на страната откроява тенденция на сериозно изоставане.
Сравнителни аспекти: България в общоевропейски контекст
Средната стойност на индекса за държавите-членки на Европейския съюз за 2019 година е 64,32, а включването на Норвегия, Швейцария и Исландия в общоевропейската класация формира обща регионална оценка на ЕС и останалите държави от Западна Европа от 66 пункта.
Резултатите от изследването показват,
че скандинавските държави отново заемат водещите позиции в регионалната класация.
Първо място в европейската класация заема Дания, следвана от Финландия, Швеция и Швейцария.
Психиатърка източила половин милион лева от НЗОК
Разликата в тенденциите е особено видима на фона на позитивния тренд при държави от Централна и Източна Европа, с които България се съизмерва от началото на демократичните промени, като Естония (от 64 т. през 2012 г. до 74 т. през 2019 г.), Чехия (от 49 т. през 2012 г. до 56 т. през 2019 т.).
Съществени негативни тенденции се отбелязват при индексите на Унгария (от 55 т. през 2012 г. до 44 т. през 2019 г.), Турция (от 49 т. до 39 т.), Босна и Херцеговина (от 42 т. до 36 т.). Македония съща значително понижава индекса си (от 43 до 35 т.).
Индексът на Великобритания продължава да отбелязва понижение (от 82 през 2017 г. до 77 пред 2019 г.), като принос за това имат негативните перспективи за икономическа конкурентоспособност и политическите рискове, свързани с Брекзит.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!