А нализът на НОИ показа, че негативно засегнати от промяната ще бъдат лица, които в периода 1997-1999 година за няколко месеца са се осигурявали на много висок доход и са имали нерегулярна трудова заетост. Това каза социалният министър Бисер Петков пред „Здравей, България” по NOVA.
По думите му ще се даде възможност да се взима и доходът от периода 1997-1999 г. при изчисляване на пенсията.
Промените от 2015 г. доведоха до финансово стабилизиране на пенсионния фонд, обясни той.
„Това се вижда в бюджета на ДОО. За първи път за 2019 г. планираният дефицит е под 4 млрд. или около 1/3 от разходите вече се финансират от държавата чрез субсидии от държавния бюджет. През 2015 г., когато започна реформата, повече от 50% от разходите се финансираха пот бюджета. Смятам, че това е положителна тенденция, а промените в индивидуалния коефициент нямат за цел да има икономия. Напротив, целта е по-справедливо да се обвърже размерът на пенсиите с максималният осигурителен доход. Това, че е по-справедливо не означава, че е по-справедливо за всеки”, обясни Петков.
Министърът обясни, че НОИ няма как да направи оценка на въздействието, тъй като няма данни за внасяните осигуровки преди 1997 г. „НОИ от 2012 година разработи електронна услуга за изчисляване на прогнозния размер на пенсията. Тази услуга обаче, освен, че по автоматичен път се включват данните, които са от регистъра на осигурените лица, те въвеждат избран от тях тригодишен период преди 1997 г. данни, с които лицето разполага, а НОИ – не. От тази гледна точка такива индивидуални случаи при своите анализи и оценки на въздействието НОИ няма как да идентифицира, защото се изследват съвкупности и се търси ефектът от дадена промяна върху тази съвкупност. Това става на база на една съвкупност на хора, на които пенсии вече се изплащат. На база на такива разчети НОИ оповести тези данни”, обясни той.
С промяната, която се предвижда в изчисляването на индивидуалния коефициент, ще има положително въздействие върху 56% от пенсионерите, на които им предстои пенсиониране през 2019 г. и 31% негативно засегнати, съобщи министърът. „Аз подлагам на съмнение тези числа. Струва ми се, че тези отклонения са много големи. В рамките на това, което НОИ представи, отклоненията, които бяха констатирани бяха в съвсем по-ниски стойности”, каза той.
Вчера премиерът Бойко Борисов свика спешна среща по въпроса с изчисляването на пенсиите. „Посланието от вчерашната среща е, че не трябва да има нито един негативно засегнат от промяната бъдещ пенсионер”, поясни Бисер Петков.
До момента няма пусната пенсия по новите правила, т,е. няма ощетен, каза още социалния министър Бисер Петков.
„Тъй като се появиха съмнения, че ще бъдат ощетени хората в очакванията си за размера на пенсията, затова ще направим необходимото. Ще бъде предвидена преходна разпоредба”, поясни министърът.
Сумата за великденските добавки е 40 лева на едно лице за всички пенсионери, чийто изплащан размер на пенсиите е до 348 лв. Над 1,320 млн. пенсионери би трябвало да имат право на великденската добавка. На днешното заседание на правителството бе гласувана добавката.
Няма промяна във формулата на изчисление на пенсиите. Това каза Ася Гонева, член на Надзорния съвет на НОИ, пред „Здравей, България” по NOVA.
„Има промяна на изчисление на индивидуалния пенсионен коефициент, няма промяна на формулата. Формулата си е същата – има среден осигурителен доход в системата, вашия индивидуален пенсионен коефициент, има вашия конкретен стаж”, обясни тя.
Данните са неправилно интерпретирани, беше категорична тя и обясни: „От тези около 68 хиляди, които са получили писма през 2018 година, че навършват пенсионна възраст, една огромна част от тях въобще няма да бъде засегната от новото законодателство. Говорим за индивидуален коефициент, което не винаги е вярно за някакво намаление на пенсията. Второ – вече има уточнение между Надзорния съвет, министерството, НОИ, да наблюдаваме този процес, за да видим дали ще има някакво негативно отношение. Няма оценка на въздействието, която да може да бъде направена предварително защото аз мога да съм придобива право на пенсия, но не съм длъжна да го реализирам. Така могат да трупам още стаж и никога не може да разберете какво ще се случи с моята пенсия заради тази промяна”, поясни Ася Гонева.
Формулата, която влезе в сила от тази година, предвижда хората, които предстои да се пенсионират да взимат по-малко, ако след 2000 г. са се осигурявали на по-ниски суми.
Последните анализи на НОИ показват, че промяната ще се отрази благоприятно за близо 60% от пенсионерите, за някои ще има неутрален ефект, а за около 30 на сто ще има намаление на пенсиите от най-много 5%. Синдикатите пък обявиха, че интерпретациите на новата формула в общественото пространство са неверни и подвеждащи.
„Ако се появи разлика 10 ст. 20 ст. 50 лв., то да бъде отпуснат по-благоприятния размер”, призова вчера Гонева.
След срещата стана ясно, че калкулаторът на НОИ не конвертира доходите от 30 000 лева заплата, получавана в инфлационните години, и това може да е причина хората да получават голяма разлика в преизчисленията. Съветът е сами да приспадат нулите от деноминацията.
Управляващите припомниха, че идеята за промяната е била да се обвърже по-тясно размерът на пенсията с осигурителния принос на хората и да се ограничат възможностите за измами.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!