З а всеки родител е важно да знае кога предстои да имунизира детето си. Съгласно имунизационния календар на България се прилагат над 10 задължителни ваксини до 25-годишна възраст.
Кога се прилагат имунизации?
През първите 24 часа след раждането се извършва имунизация срещу Хепатит B (първи прием) с ваксината Engerix B.
От 48-ия час след раждането се прилага имунизация срещу Туберкулоза с BCG ваксина.
На 6-та седмица се извършва имунизация срещу Дифтерия, Тетанус, Коклюш, Полиомиелит, Хемофилус инфлуенце тип Б и Хепатит B (първи прием) с комбинираната шесткомпонентна ваксина Hexacima. Също така се прилага първи прием от имунизацията срещу Пневмококи с 10-валентната пневмококова ваксина Synflorix.
На 10-та седмица се прилага вторият прием на имунизацията срещу Дифтерия, Тетанус, Коклюш, Полиомиелит, Хемофилус инфлуенце тип Б и Хепатит B с ваксината Hexacima.
На 14-та седмица се прилага третият прием от същата имунизация с ваксината Hexacima, както и вторият прием от имунизацията срещу Пневмококи с ваксината Synflorix.
На 7-мия месец се извършва проверка за белег след имунизацията срещу Туберкулоза след раждане. При липса на белег се прави проба Манту (5 МЕ ППД), а при отрицателна реакция (уплътнение до 5 мм) се поставя BCG ваксина.
На 12-ти месец се прави реимунизация срещу Пневмококи (трети прием), не по-рано от шест месеца след предишната доза, с ваксината Synflorix.
На 13-ти месец се извършва имунизация срещу Морбили, Епидемичен паротит и Рубеола с комбинираната ваксина M-M-RVAXPRO.
На 16-ти месец (не по-рано от една година след третия прием) се прави реимунизация срещу Дифтерия, Тетанус, Коклюш, Полиомиелит и Хемофилус инфлуенце тип Б (четвърти прием) с петкомпонентната ваксина Pentaxim.
На 6-та година, в календарната година на навършване на възрастта, се извършва реимунизация срещу Дифтерия, Тетанус, Коклюш и Полиомиелит (пети прием) с четирикомпонентната ваксина Tetraxim.
На 7-ма година, в същата календарна година, се прави реимунизация срещу Туберкулоза при отрицателна проба Манту, с ваксината BCG.
На 12-та година се извършват две реимунизации: срещу Морбили, Епидемичен паротит и Рубеола с ваксината M-M-RVAXPRO, както и срещу Дифтерия, Тетанус и Коклюш (шести прием) с ваксината Boostrix, която съдържа намалено количество антигени.
От 17-та година, в календарната година на навършване на възрастта, се извършва реимунизация срещу Дифтерия и Тетанус с комбинираната ваксина Tetadif (Td).
От 25-та година, и след това на всеки 10 години, в годината на навършване, се прилага реимунизация срещу Дифтерия и Тетанус с ваксината Tetadif (Td).
Препоръчителни имунизации
Освен задължителните, съществуват и т.нар. препоръчителни имунизации. Те се извършват по желание на пациента срещу заплащане, като цените варират.
Прилагат се на пътуващи в региони, в които съществува повишен риск от заразяване с определени ваксинопредотвратими инфекции; в региони, ендемични за дадените заболявания; на лица в неимунизационна възраст с придружаващи заболявания и повишен риск от заразяване, и др., съобщава Министерството на Здравеопазването (МЗ).
Сред тях са ваксини срещу хепатит А, хепатит Б, грип, коремен тиф, бяс, жълта треска, ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) и с намалено антигенно съдържание на дифтерийната компонента, срещу морбили, паротит, рубеола, срещу варицела, срещу менингококови, пневмококови, ротавирусни, хемофилус тип Б инфекции, инфекции с човешки папиломен вирус и др.
Ваксини за HPV
В България HPV ваксината е безплатна за момичета между 10 и 13 години по програма на МЗ. Поставя се в две дози през половин година от личния лекар, който я предоставя. В България срещу HPV в аптечната мрежа е налична ваксината Gardasil 9.
Справка на Vesti.bg показа, че две дози от ваксината Gardasil 9 варират между 263.45 лв и 273,22 лв., в зависимост от аптеката.
Как се разпространява заболяването?
Най-често срещаният път на предаване на HPV е половият: по време на вагинален, анален или орален сексуален контакт със заразен партньор. Употребата на презерватив не може напълно да предотврати предаването на HPV. Заразяване може да се случи и без да има сексуален акт при близък контакт кожа в кожа или споделена употреба на предмети.
Човек може да бъде заразен с вируса и да бъде преносител, без да знае за това.
Друг възможен начин на предаване на HPV е от заразена майка на новородено по време на раждането.
Какви са симптомите?
Заразяването с HPV протича безсимптомно, поради което може да стане веднага при започване на сексуален живот.
70-90% от случаите заразяването с HPV остава незабелязано, тъй като е безсимптомно и отзвучава спонтанно в рамките на 1-2 години.
Процесът от заразяване с HPV до развитие на раково заболяване е бавен и може да отнеме години, докато се установят видими прояви, като кървене и болка.