Е вентуалните дати на избори две в едно - 7 или 14 ноември /ако има предсрочен вот/, е обсъдил Председателският съвет на парламента. Това каза пред журналисти председателят на ПГ ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, предаде БТА.
И обясни, че тези дати са коментирани, защото 21 ноември е последната дата
за втори тур на президентския вот. Атанасова отбеляза, че конкретните дати са останали малко встрани на днешното заседание, на което основната тема са били технически проблеми, свързани с машините за гласуване.
"Ние всички вътре във формата на Председателския съвет мислим като че ли за избори две в едно", обясни Атанасова, за ГЕРБ по-добрият вариант е да са две в едно /ако има предсрочен парламентарен вот/.
На заседанието на Председателския съвет е присъствала и председателката на ЦИК Камелия Нейкова. По-късно днес отново ще има Председателски съвет, на който е поканен и представител на фирма "Сиела Норма".
"Надявам се след днешната среща с ЦИК и представителите
на "Сиела Норма" да се обединим около датата на изборите", каза председателят на Народното събрание Ива Митева. Тя припомни, че при подготовката на изборите на 11 юли т.г. е имало спорове между ЦИК и "Сиела Норма", до последно се купуваха машините, пренастройваха се. "Искаме да избегнем тази ситуация отново, затова желаем да съберем всички страни", посочи Митева.
Във връзка с предложението на ГЕРБ-СДС за промени в Изборния кодекс,
с които да се върне възможността за гласуване и с хартиена бюлетина, председателят на НС декларира, че е привърженик на машинното гласуване, то е показало резултат, намалени са недействителните подадени гласове. "Смятам, че не трябва да се отстъпва от това решение", посочи Ива Митева. По думите ѝ, отчетените грешки са основно резултат на човешка намеса при преброяването на референциите от разписките. Има и решение на КС за машинното гласуване, на ВАС за контролните разписки, отбеляза тя.
Председателят на НС призова президента да заяви дали наистина смята,
че контролните разписки трябва да се броят навсякъде на сто процента.
"Ако се стигне до избори две в едно, ще трябва по-скоро да се увеличи броят на машините, доколкото чух са необходими още около 1200, отколкото на изборните секции", коментира още Митева. Според нея проблемът може да бъде в краткия срок за пренастройване на машините между двата тура на президентските избори.
Има проблем с неизплатени средства от държавата на "Сиела Норма",
това са около девет милиона лева, това и в момента е спорът, отговори председателят на парламента на въпрос. Заради това от фирмата заявяват, че могат да осигурят машините за следващите избори, но при наемане, а цената, която дават е 1500 лв. на машина, което, сами виждате, каква сума е, добави тя. Затова са тези разговори, за да видим как да излезем от ситуацията - доколкото разбрах днес от председателя на ЦИК сумата не е платена заради неизпълнение на договора от страна на "Сиела Норма", невръщане на софтуера, непредадени ключове, обясни Ива Митева.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова заяви следното:
Няма неразрешими проблеми с техническото осигуряване на вота, коментира пред журналисти в парламента председателят на ЦИК Камелия Нейкова. Тя присъства на председателския съвет тази сутрин, на който са били обсъдени технически параметри на избори - президентски и евентуално предсрочни парламентарни.
Според Нейкова при две в едно гласуване, може би,
ще са нужни допълнително машини, защото технологичното време за гласуване леко ще се увеличи. Ако са отделни дати си има други недостатъци, добави тя. Нейкова пресметна, че при вот две в едно необходимото време ще е минута и половина, при около минута за само един вид избори. Защото, даде пример тя, трябва да има отделни избирателни списъци, съответно - гласоподавателят да се разпише в отделните списъци след вота и така времето ще се удължи. Ако са последователни дати ще се оскъпи процесът, логистиката ще е по-сложна, но това са въпроси, които ще решат НС и президентът, подчерта Камелия Нейкова.
По организацията на изборите ЦИК ще проведе срещи с всички държавни институции,
които имат отношение. Към момента комисията не разполага с пълния комплект софтуер, така че държавата да може самостоятелно да модифицира софтуера за всички видове избори, без намеса на производителя или на доставчика, каза Нейкова. За тези обстоятелства изпълнителят по договора "Сиела Норма" е уведомен.
Иначе стойността на машините е 9600 лв, които са предмет на първоначалния договор, те са изплатени, подчерта председателят на ЦИК. Спорът в софтуерната част е въпрос на време да бъде изчистен, смята тя. ЦИК ще направи анализ колко допълнителни машини да се закупят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!