Д о края на седмицата се очаква окончателният доклад на Изпълнителна агенция „Медицински надзор” от проверката в три столични болници, назначена заради смъртта на дете. Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
По думите му в същия срок трябва да бъдат готови и 4 протокола, изготвени от независими експрети – по един протокол от всяка болница и един протокол от констатациите при общопрактикуващия лекар на починалото дете. „Тогава ще правим изводи”, допълни той.
Иззеха видеозаписи по случая с починалото детенце
Министър Ананиев изрази притеснението си от създаването на противопоставяне между лекари и пациенти.
„Всички ние сме пациенти и във всеки момент може да имаме нужда от медицинска помощ. Няма кой друг да ни я даде освен нашите медици”, добави още той.
Борисов: Родителите са снимали как се държат в болниците
3-годишно момченце почина след обиколки в три столични болници, прокуратурата е образувала досъдебно производство след сигнал на родителите. По случая е назначена проверка и от здравния министър Кирил Ананиев.
Случаят е от 15 ноемвври. При първите симптоми родителите са завели детето в столичната педиатрична болница. По думите им там обаче се оказва, че няма свободни места. Родителите решили да отидат в болница "Лозенец". Оттам изпращат момченцето за домашно лечение.
Междувременно 3-годишното дете се влошава. Родителите се връщат в Педиатрията и момченцето вече е настанено. Късно в четвъртък то е преместено в "Пирогов", тъй като състоянието му се влошава. Там обаче лекарите загубват битката за живота му.
Междувременно
започва обучение на близо 7 хил. души, работещи в центровете за спешна медицинска помощ и в спешните приемни отделения
на болниците. Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев поздрави първите медици и ги увери, че имат подкрепата на Министерството на здравеопазването и на правителството.
„Надявам се, да ви подкрепя и обществото”, каза още той. Министър Ананиев припомни, че няколко години МЗ предвижда средства за повишаване на заплатите на работещите в спешната помощ и допълни, че възнагражденията им ще продължат да се увеличават и в следващите две години. „Правим всичко, за да остойностим адекватно труда и на работещите в спешните отделения в болниците”, добави още Ананиев.
Обученията ще бъдат 5-дневни и ще се работи с най-съвременни и високотехнологични апарати и манекени,
каза проф. Николай Габровски, началник на Клиника по неврохирургия към болница „Пирогов. „Обучаващите са от „Пирогов”, като целта е колегите да се обучат изключително добре, знанията им да се надградят, тъй като те трябва да реагират много бързо, често в неблагоприятни условия”, добави лекарят.
„Програмите са по европейски стандарти. Важно е да се опресняват и стандартизират знанията, но е важно и как да се тренира самообладание и как да не се изпада в паника”, каза още проф.Габровски.
Обучението е в рамките на проект „ПУЛСС”, финансиран с европейски средства – 7 млн.лв. Министър Ананиев каза още, че по проекта за модернизиране на спешната помощ вече са осигурени 120 нови и оборудвани линейки, а до 2021 год. се очакват и останалите 280 линейки.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!