Б ългария и Румъния често се коментират заедно, когато се заговори за членството в Европейския съюз. Но приликите като, че ли свършват дотук:
„319 евро е минималната работна заплата там“, заяви в студиото на „Здравей България“ журналистът Владо Береану.
По-високият минимален доход влезе в сила от 1-ви януари тази година. Преди това, най-бедните румънци получаваха по 275 евро.
У нас, най-ниският доход пък е 230 евро, или казано по нашенски – 460 лева.
Според Береану, в съседната ни страна разликите с България са в още няколко измерения:
„В Румъния се краде се по-малко от държавните пари. Ограничаването на корупцията въведе по-строга съдебна система и правила. В Румъния почти няма хора, които да работят без трудов договор. Тези, които искат да скрият заплати, се регистрират в Русе”.
Евродепутати против пакетирането ни с Румъния
Няма решение за отделяне на България от Румъния, съобщиха от Европейската комисия
Успоредно с разликата от около 178 лева и то в полза на Румъния, да се живее там излиза по-евтино, коментира още Береяну, като дава пример:
„Градският транспорт в Румъния е 50 стотинки. В България е 1,60 лева.
В Румъния вече почти е приключило санирането на сградите, като собствениците дават до 10% от сумата, за да изолират добре своите жилища”, добави журналистът Владо Береану.
Освен това, в Румъния беше понижен и данък добавена стойност (ДДС) от 20 на 19 на сто.
Заради по-бързото развитие на Румъния, през март миналата година председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер коментира, че
"ако Румъния продължава да бележи прогрес, по-сериозен от този на нашите български приятели, процесът на мониторинг ще върви към своя край".
На България се препоръчва да консолидира и подсили политическата си решимост, „за постигане на осезаем напредък в правосъдните реформи, включително чрез независим анализ на прокуратурата и гарантиране независимостта на ВСС“, смятат още от Съветът на министрите по общи въпроси.
Според тях, Румъния е на път да изпълни целите на европейския механизъм за стабилни и необратими реформи за борба с корупцията.
Румъния съди 1250 висши чиновници и политици за корупция
Присъдите за корупция в Румъния през 2014 г. включват и конфискация за над 310 милиона евро
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!