„Основният проблем, с който ние се сблъскваме е обстоятелството, че липсва прозрачност при образуването на цените на топлинната енергия. Видяхте, нещата са толкова объркани, че дори се наложи министърът на енергетиката да излезе, за да обясни какво всъщност е имал предвид КЕВР”, коментира омбудсманът Диана Ковачева в ефира на „Здравей, България” по NOVA.
По думите на Ковачева сложната система за отчитане пречи на потребителите да разберат за какво реално плащат. Тя потвърди, че намалението на цената на природния газ от март насам е с 52%.
КЕВР проведе обществено обсъждане на новите цени на парното
„За сметките ще видим. Това е въпросът. Проблемът, срещу който възразявам, е появата на прекалено много прогнозни елементи при ценообразуването. Към момента прогнозният елемент е този, че хората плащат на базата на прогнозни сметки. И наистина мартенските сметки – наистина огромни, по които получихме много жалби. И моята сметка, и вашата сметка за март беше безкрайно висока. Това се дължи на факта, че имаме прогнозно отчитане. Тоест отчита се на някаква прогнозна база, на предположение, че хората са останали вкъщи, било е студено - необективни факти. В същото време реалният отчет идва чак в края на отоплителния сезон, когато хората получат изравнителните си сметки”, обясни Ковачева.
Според нея рекордното намаление на цените на топлинната енергия вероятно ще бъде усетено от потребителите с изравнителните сметки, които ще дойдат през юли.
Как "Топлофикация София" ще връща пари на клиентите
„Реалното усещане ще дойде с изравнителните сметки, надяваме се всички, ако те са достатъчно ясни”.
Ковачева възрази категорично срещу това, че докато цената на природния газ вече ще се променя всеки месец, тази на топлинната енергия ще бъде обсъждана на всеки 6 месеца.
„Никой не може да каже. Аз чух от експертите, че до 20% може да се очаква намалението”, посочи Ковачева за това, с колко ще поевтинее парното, като подчерта, че тя лично не може да се ангажира с мнение по въпроса.
Защо сметките за парно през март са били по-високи
„Въпросът е в това хората, когато си получат изравнителните сметки, от самата фактура да са наясно какво са потребили и какво точно ще им се върне”, каза Ковачева.
Омбудсманът коментира и проблема с плановите ремонти, които ще спрат топлата вода в няколко квартала на София.
Ковачева посочи, че след нейно писмо до столичния кмет Йорданка Фандъкова срокът за ремонтите е бил намален от 60 на 40 дни.
„Другата страна на проблема е, че тези ремонти са необходими, защото иначе ще има аварии”.
„В доклада на работната група на КЕВР се отчитат много сериозни загуби на топлофикациите. Заложени са някакви ремонти. Част от тях не са извършени през 2018-19 г. Тази година се правят ремонти, но загубите ще нараснат през следващия сезон”, посочи Ковачева.
„Сега плащаме по прогнозно потребление, а вече ще плащаме и по прогнозни цени, тъй като цената на природния газ ще се променя всеки месец”, заяви омбудсманът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!